Americký internetový gigant Google v posledných dňoch ohlásil veľké zmeny. Len málo z nich sa stretlo s nadšenou reakciou používateľov. Firma vo štvrtok stiahla zo svojho obchodu s aplikáciami pre operačný systém Android niekoľko populárnych nástrojov na blokovanie internetovej reklamy a avizovala vypnutie služby Google Reader.

Programy ako Adblock či AdFree Android, ktoré filtrovali obsah mobilného webového prehliadača a odstraňovali z neho reklamy, Google z obchodu pre Android stiahol pre porušenie zmluvných podmienok zakazujúcich aplikáciám priamo ovplyvňovať chod iných programov. Google sa pravdepodobne v štvrtok rozhodol pravidlá prísnejšie presadzovať, keďže aplikácie fungovali pod súčasnými podmienkami už dlhšie.

Na rozdiel od konkurenčného Applu, ktorý dokáže používateľov úplne odrezať od aplikácií porušujúcich jeho pravidlá, si používatelia Androidu môžu program do telefónu či tabletu nainštalovať ručne, prípadne môžu využiť konkurenčné obchody s aplikáciami, ktoré v ekosystéme fungujú. Obmedzenie blokovacích aplikácií však znamená zásadnú zmenu v doteraz uvoľnenej politiky Googlu.

„Toto je pre Google zmena kurzu. Hlavný rozdiel medzi Androidom a iPhonom bol doteraz v tom, že na Androide boli povolené všetky aplikácie s výnimkou vyslovene škodlivých,“ napísal na firemnom blogu vývojár Adblocku Wladimir Palant. Zmena politiky prišla deň po tom, ako Google vymenoval nového šéfa pre Android a stiahol z funkcie Andy Rubina, ktorý na vývoj systému dohliadal takmer desať rokov.

Google zároveň s obmedzením Adblocku oznámil, že v najbližších mesiacoch zruší niekoľko svojich služieb. Najvýznamnejšou z nich bude webová RSS čítačka Google Reader. Počet jej používateľov v poslednom čase podľa Googlu klesal, čo pravdepodobne súvisí s rozšírením sociálnych sietí ako Facebook či Twitter a rozmachom spravodajských aplikácií ako Flipboard, ktoré dokážu zhromažďovať informácie z rôznych zdrojov rovnako ako Google Reader, no ponúkajú pútavejšiu grafiku.

V reakcii na plánované vypnutie Readeru sa na internete rozbehlo niekoľko petícií za jeho zachovanie. Odstavenie služby okrem iného ovplyvní aj aplikácie, ktoré doteraz v pozadí využívali rozhranie služby. Vývojári budú musieť nájsť náhradné riešenie do 1. júla, keď Google službu plánuje definitívne vypnúť.

Okrem rušenia služieb firma tiež oznámila, že vyplatí špeciálne odmeny vo výške 15 miliónov dolárov členom užšieho vedenia. Najväčšiu časť z balíka dostane predseda predstavenstva Eric Schmidt, ktorého ročné odmeny budú šesť miliónov dolárov. Zbytok si rozdelia šéfovia finančného, obchodného a právneho oddelenia. Zakladatelia Larry Page a Sergey Brin odmeny nedostanú.

Google sa odhodlal na jarné čistky

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP