Mozilla plánuje nové verzie svojho prehliadača pridávať omnoho rýchlejšie. Už v tomto roku by sa mali používatelia dočkať finálnej verzie číslo päť, šesť, a podľa všetkého aj tej siedmej.

Beta verzia nadchádzajúcej piatej generácie Ohnivej líšky prináša takmer 650 zmien. Medzi tie najvýraznejšie možno jednoznačne zaradiť napríklad podporu animácií pomocou kaskádových štýlov, podporu pre prepínanie medzi rôznymi vývojárskymi kanálmi aplikácie a presunutie niektorých položiek na svoje nové stanovisko.

Práve funkcia prepínania vývojárskych kanálov stojí za ďalšie rozobratie. Ide o pomerne rýchlu a jednoduchú záležitosť pre prepínanie aktualizácií Firefoxu. Na výber je v súčasnosti trojica možností, respektíve vývojársko-aktualizačných kanálov. Kanály Beta a Aurora slúžia pre klasické testovacie účely a kanál Release predstavuje aktualizáciu na najnovšiu stabilnú verziu prehliadača, ktorú chce Mozilla vydávať pravidelne každých šesť až dvanásť týždňov.

Firefox 5 je na dohľad

Zvyšok zmien sa týka hlavne toho, čo oko používateľa obvykle nevidí. Ide teda o úpravy výkonnostného charakteru, samozrejme, smerom dopredu, teda k vyššiemu výkonu prehliadača. Vyššie obrátky nabrali technológie Canvas a JavaScript, vylepšená bola správa pamäte a sieťový výkon aplikácie, taktiež podpora niektorých webových štandardov (HTML5, XHR, MathML a ďalšie). Aj kontrola pravopisu sa dočkala svojich zmien a nezabudlo sa ani na používateľov operačného systému Linux.

Mozilla, ako sa zdá, dbá na spätnú väzbu od svojich priaznivcov. V novom Firefoxe 5 Beta možno nájsť priamo v hlavnom paneli tlačidlo, ktoré sa spája s odosielaním používateľských reakcií na pridávané funkcie. Je to formulár, ktorý predstavuje možnosť, vďaka ktorej môžu používatelia ovplyvniť vývoj či podieľať sa na vývoji nasledujúcej verzie prehliadača.

Aplikácia je zadarmo na stiahnutie na domovskej stránke projektu Mozilla Firefox.

Foto v článku a na titulke - Mozilla