Nákaza zmizla, ale aplikácia ostala. Aj tak by sa dala opísať situácia v čínskom meste Chang-čou, ktoré, podobne ako inde na svete, zaviedlo na boj proti šíreniu nákazy sledovaciu aplikáciu. Pomocou nej sa dalo jednoducho zistiť, či človek došiel do kontaktu s nakazenou osobou na Covid-19. Miestna vláda sa však aj po odznení epidémie rozhodla, že bude využívať upravenú aplikáciu na každodenné sledovanie života obyvateľov.

Aplikácia, ktorú v štvormiliónovom Chang-čou zaviedli, funguje na princípe QR kódu. Vďaka zbieraniu údajov o obyvateľoch mesta a následnému porovnávaniu s údajmi nakazených dokáže vyhodnotiť, či osoba prišla do kontaktu s nakazeným alebo do rizikovej oblasti, kde by sa mohol dostať do kontaktu s takouto osobou.

Facemedia
Neprehliadnite

Dáta o zákazníkoch sú často neobjavený poklad. Obchodom zvýšia predaj o desiatky percent

Aplikácia naskenovaním QR kód potom vyhodnotí, či osobu pustia do mestskej hromadnej dopravy alebo do určitej budovy. Takáto aplikácia fungovala v boji proti koronavírusu naprieč celou Čínou.

Aplikácia na sledovanie zdravia

Vláda mesta Chang-čou vyhlásila, že aj po skončení epidémie koronavírusu by mohla pokračovať v používaní upravenej mobilnej aplikácie na sledovanie zdravia občanov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa