Európska komisia pravdepodobne oficiálne obviní americkú technologickú spoločnosť Apple z obmedzovania hospodárskej súťaže na trhu so streamovaním hudby. Informoval o tom vo štvrtok denník Financial Times (FT) s odvolaním sa na zdroje oboznámené s vyšetrovaním.

Európska komisia podľa zdrojov americkú firmu obviní, že vo svojom obchode s aplikáciami App Store obmedzuje konkurentov svojej vlastnej služby pre streamovanie hudby Apple Music.

Regulátori začali vyšetrovanie v reakcii na sťažnosť, ktorú pred dvoma rokmi podala švédska služba pre streamovanie hudby Spotify. Apple podľa tejto sťažnosti potláčaním konkurencie obmedzuje spotrebiteľom možnosť výberu a brzdí inovácie.

Apple mini
Neprehliadnite

Apple sa v závere minulého roka stal lídrom na trhu so smartfónmi

Podľa zdrojov agentúry Reuters by Európska komisia mohla firme Apple oznámiť svoje výhrady v najbližších týždňoch. Takéto oznámenie zvyčajne ukazuje, ako by mal daný podnik ukončiť svoje praktiky poškodzujúce hospodársku súťaž a či by mal dostať pokutu, píše Reuters.

Európska komisia sa k prípadu odmietla vyjadriť. Spoločnosť Apple poukázala na svoje vyjadrenie z marca 2019, podľa ktorého jej obchod App Store pomohol firme Spotify stať sa najväčšou európskou službou pre streamovanie hudby.

Ak Európska komisia odhalí porušovanie protimonopolných pravidiel, môže vymerať pokutu až do desiatich percent ročných tržieb firmy a nariadiť úpravu obchodných praktík.