Európka komisia sa odvolá proti rozhodnutiu Všeobecného súdu Európskej únie, ktorý dal americkému koncernu Apple a Írsku za pravdu v daňovom spore s Komisiou.

EK teraz chce podať odvolanie na Súdnom dvore EÚ. ,,Komisia sa rozhodla odvolať na Súdny dvor EÚ proti rozhodnutiu všeobecného súdu z júla 2020 v prípade štátnej pomoci pre Apple v Írsku," povedala podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová, ktorá má na starosti hospodársku súťaž.

Google Updates Its Logo
Neprehliadnite

Americká vláda zrejme podá protimonopolnú žalobu na Google

EK v auguste 2016 rozhodla, že írska vláda poskytla Apple nezákonné úľavy na daniach a Írsku nariadila, aby od koncernu vybrala doplatok 13 miliárd eur. EK vtedy uviedla, že Írsko umožnilo koncernu počas mnohých rokov platiť podstatne nižšie dane ako hradili iné firmy. Napríklad v roku 2014 zaplatil Apple zo svojich európskych ziskov daň vo výške 0,005 percenta.

Írska vláda a Apple sa proti rozhodnutiu odvolali. V júli 2020 potom Všeobecný súd EÚ rozhodol, že sa EK nepodarilo dokázať, že daňové dohody Írska s americkým koncernom boli nezákonnou štátnou pomocou, čím anuloval rozhodnutie EK.