Články na portáli týždenníka TREND - eTREND.sk - sa v týchto dňoch stali súčasťou Piana - systému na spoplatnenie online obsahu, ktorý svojim zákazníkom ponúka 60 obsahových služieb na 12 rôznych weboch. Vstup eTREND.sk je spojený so zavedením novej, sofistikovanej verzie Piana - tzv. "metered paywallu". 

Kým v doterajšom modeli Piana prevádzkovateľ webu rozhodoval, ktorú sekciu alebo článok zamkne a sprístupní tak len zákazníkom Piana, a ktorý obsah bude dostupný pre všetkých, pri metered paywalle je výber voľne dostupných článkov na čitateľoch. Každý používateľ má k dispozícii určitý počet článkov za mesiac bezplatne, platí sa až po prekročení limitu.

Pre náhodných či príležitostných návštevníkov je preto tento model menej obmedzujúci. Platený prístup je určený pre čitateľov, ktorí chcú mať k článkom na eTREND.sk neobmedzený prístup. Na metered paywall prechádza v rámci eTREND.sk aj Mediálne.sk, ktoré je súčasťou systému od jeho štartu pred dvomi rokmi.

K obsahu, ktorý bude spoplatnený cez Piano, naďalej môžu pristupovať v plnej miere predplatitelia týždenníka TREND. Tí môžu navyše čítať aj digitálne verzie TRENDU, ku ktorým prístup cez Piano nie je možný. Vydavateľ tak čitateľom poskytuje možnosť výberu medzi dvomi alternatívami: prístup k platenému online obsahu na eTREND.sk cez Piano, alebo neobmedzený prístup k všetkému obsahu (online + print) formou predplatného priamo u vydavateľa.

S čím vstupuje do Piana eTREND.sk:

  • Neobmedzený prístup k článkom v sekciách Ekonomika, Firmy, Financie, Podnikanie, Technológie, Auto, Relax a na špecializovaných weboch Mediálne.sk, TRENDreality, eProfit, TRENDreštaurácie ZdravéZdravotníctvo.

  • Návštevníci bez aktívneho Piano účtu majú bezplatný prístup k 7 článkom za mesiac na eTREND.sk a k 3 článkom za mesiac na Mediálne.sk.

  • Mimo spoplatneného obsahu ostávajú všetky zoznamy článkov, blogy, používateľské poradne, fotogalérie, diskusie ku článkom a čitateľské fóra, tlačové správy a monitoring, informačné a servisné stránky prevádzkovateľa. Návšteva týchto stránok návštevníkovi neznižuje bezplatný mesačný limit.

  • Obsah z týždenníka TREND a magazínu Profit až na výnimky ostáva prístupný len pre predplatiteľov printových vydaní, resp. majiteľov digitálneho predplatného priamo u vydavateľa.

  • Predplatitelia TRENDU a TRENDU Digital majú aj bez Piana neobmedzený prístup k všetkému obsahu na eTREND.sk a predplatitelia Profitu k celému obsahu na eProfite - vrátane článkov zaradených do Piana, článkov z printových magazínov a k sťahovaniu vydaní do tabletov.

    Návštevník tak má na výber, či uprednostní platený prístup cez Piano, alebo si zvolí predplatné priamo u vydavateľa s kompletnými službami eTRENDU vrátane printových vydaní, no bez prístupu k ostatným webom zapojeným do Piana.

“Obsah dostupný pre zákazníkov Piana rozširujeme niekoľkonásobne. Veríme nášmu obsahu a tomu, že pritiahne nových zákazníkov. Metered paywall má potenciál posunúť trh plateného online obsahu o veľký krok dopredu a my pri tom nechceme chýbať,” uviedol konateľ TREND Holdingu Oliver Brunovský. Paralelne s Pianom rozvíja vydavateľstvo platený obsah určený užšej cieľovej skupine, ktorú tvoria čitatelia týždenníka TREND. “Myslíme si, že oba modely môžu efektívne koexistovať,” dodal O. Brunovský.

Metered paywall je výsledkom integrácie a ďalšieho rozvoja inovatívnych technológií, ktoré Piano Media získala vlani na jeseň od rakúskej firmy Novosense. "Sme radi, že sa nám podarilo spustiť nový systém práve so slovenskými partnermi a vďaka tomu rozšíriť ponuku pre našich užívateľov na Slovensku,” uviedol v tlačovej správe Piana country manager pre Slovensko Rado Baťo. Po spustení všetkých noviniek bude Piano ponúkať užívateľom už 60 služieb na 12 weboch za nezmenenú cenu len 3,90 € na mesiac.