Začiatkom mesiaca urobil portál Apple Insider test, v ktorom porovnal výdrž batérie slúchadiel AirPods kupovaných v roku 2016 a minulý rok. Tie staršie vydržali na jedno nabitie dve hodiny a šesť minút, o polovicu kratšie než tie novšie. Čím je pritom batéria menšia (tá v AirPodsoch má objem jedného percenta batérie v iPhone), tým je životnosť kratšia. Cena slúchadiel vo výške 170 eur pritom nie je zanedbateľná.

Vlani otestoval denník The Washington Post niekoľko nových smartfónov a zistil, že batérie v novších generáciách mobilov majú kratšiu výdrž než staršie smartfóny.

Šéf spoločnosti Qnovo Nadim Maluf vysvetlil, že výdrž batérií sa každoročne zlepšujú o päť percent, no zároveň rýchlejšie rastie spotreba energie smartfónov. Hlavný faktor ovplyvňujúci životnosť batérie sú OLED displeje s vysokým rozlíšením. Znížením jasu displeja a použitím WiFi namiesto mobilných dát, si môžete výdrž batérie svojho mobilu predĺžiť.

Batérie, ktoré vládnu

Zdrojom problému je dominantnosť lítiumiónových batérií v spotrebnej elektronike. Zdá sa, že v najbližších rokoch svetu technológií vládnuť ešte budú. Táto analýza ukazuje, že do roku 2026 trojnásobne vzrastie hodnota trhu s lítiovými batériami - zo súčasných 36,2 na 109,7 miliardy dolárov.

Nabíjajú sa relatívne rýchlo, vydržia dlho a „zabalia“ viac energie do malého priestoru než iné typy batérií. Lenže majú svoje neduhy. Ich celková životnosť je 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa