Švédsky výrobca nevnáša lietanie do lodného sveta prvý raz. Nástupca člna Candela C-7 s názvom C-8 je jeho najnovší model, ktorý absolvoval svoju prvú plavbu či let vo februári 2022.

Dizajnovanie bolo pritom pomerne rýchle, keďže čln predstavili verejnosti v podobe skíc až v auguste 2021. Podľa výrobcu sa už teraz v rámci predobjednávok predáva lepšie ako člny so spaľovacími motormi.

Let či plavba? Oboje

Loď je dizajnovaná tak, aby sa po zrýchlení zdvihla nad vodnú hladinu, pričom ponorené zostávajú iba jej kýly a kormidlo. Tento proces nastáva automaticky po prekonaní rýchlosti 16 uzlov, čo je približne 30 kilometrov za hodinu.

Výhody lietajúceho člna spočívajú v oveľa plynulejšej a pokojnejšej ceste, no najzaujímavejšia je redukcia spotreby paliva. Tá údajne dosahuje až 80 percent, vďaka čomu si loď vystačí s oveľa menšou a lacnejšou batériou ako ostatné elektrické člny.

Pri rýchlosti 20 uzlov (cca 37 kilometrov za hodinu) dokáže Candela C-8 nalietať viac ako 50 námorných míľ (90 kilometrov) so 44 kWh batériou. To je dvoj- až trojnásobne viac, ako býva pri konvenčných elektrických člnoch s trikrát väčšími batériami. Model teda dominuje nielen v porovnaní so spaľovacími, ale aj elektrickými konkurentmi.

Orca AI - systém na autonómne riadenie lodí
Neprehliadnite

Nákladná loď preplávala 790 kilometrov pomocou umelej inteligencie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa