Americká vládna vesmírna agentúra má v úmysle pristáť na Mesiaci v roku 2024 v rámci programu Artemis. Hlavný inšpektor NASA však po vnútornej kontrole potvrdil, že to v danom termíne určite nestihnú pre prieťahy vo vývoji skafandrov Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU).

Viac kohútov na jednom smetisku

V skratke možno základný problém vyjadriť známym úslovím, ktoré spomenul aj E. Musk – „Priveľa kuchárov presolí polievku.“. Na troch projektoch troch rôznych oblekov, ktoré začali v roku 2007 totiž spolupracuje 27 externých firiem a napriek investíciám vo výške 420 miliónov dolárov nemá agentúra žiadny uspokojivý výsledok.

V strede je skafander NASA, ktorého vývoj sa určite bude naťahovať.
Zdroj: NASA
V strede je skafander NASA, ktorého vývoj sa určite bude naťahovať.

Jeden z oblekov má poslúžiť na medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) a dva na pilotované misie na Mesiac. Celkové náklady na vývoj, testovanie a súvisiace procesy majú teda presiahnuť miliardu dolárov. Už teraz je však jasné, že skafandre nebudú hotové pred aprílom 2025. A to mal pôvodný plán finišovať v marci 2023.

Oficiálne príčiny sú nedostatok financií, vplyv krízy v súvislosti s ochorením covid-19 a technické problémy.

Ochráni bohyňa lovu misie na Mesiac?

Program Artemis začal za vlády prezidenta D. Trumpa a pokračuje aj pod taktovkou J. Bidena. Obsahuje niekoľko misií s cieľom na mesačnom povrchu či jeho orbite. NASA sa stále drží pristátia v roku 2024, no hlavný inšpektor drží zdvihnutý varovný prst a opakuje, že niekoľko dôležitých programov pre Artemis je stále v ohrození.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa