Slovensko chce do konca roka 2023 vyčerpať zhruba deväť miliárd eur zo štrukturálnych fondov z programového obdobia 2014 – 2020. Tieto prostriedky by mohli predstavovať významnú injekciu do ekonomiky postihnutej pandémiou. Veľká časť prostriedkov zároveň aj tak skončí v štátnom rozpočte vo forme daní a odvodov.

Financovanie projektov na digitalizáciu spoločnosti sa plánuje čerpať z Prioritnej osi 7 Operačného programu integrovaná infraštruktúra (PO7 OPII). Celková alokácia z európskych zdrojov je zhruba 670 miliónov eur. Väčšina z nich je kontrahovaná, vyčerpaných je 135 miliónov eur.

Slabé výsledky

Jedna z prvých procesov, ktoré sa udiali na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (dnes Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR – MIRRI) po voľbách v roku 2020, bolo posúdenie 53 už kontrahovaných národných IT projektov.

Na povrch prenikali len čiastkové informácie, odborná verejnosť sa tohto hodnotiaceho procesu nezúčasťňovala. Neboli predstavené transparentné ani jasné kritériá, na základe ktorých sa projekty hodnotili. Nakoniec ministerstvo rozhodlo, že realizovať sa bude len 35 projektov.

Ide pritom o veľmi dôležité projekty. V zozname sú riešenia na vzájomné prepájanie informačných systémov verejnej správy, aby bolo možné odbúravať byrokraciu v zmysle pravidla „jedenkrát a dosť“, ktoré je spomenuté aj v Programovom vyhlásení vlády. Sú tam opatrenia na digitalizáciu zdravotníctva, pričom ich dôležitosť po uplynulom roku s pandémiou covid-19 netreba zvlášť zdôrazňovať.

Majú sa budovať riešenia, ktoré majú nahradiť dosluhujúce informačné systémy – najvypuklejším príkladom je komplexná výmena systémov Sociálnej poisťovne, kde fungujú zastaralé až 30-ročné IT systémy. Počíta sa s investíciami do infraštruktúry, nakoľko štátne IT organizácie opakovane narážajú na problémy s neexistujúcim alebo dosluhujúcim hardvérom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa