jTrojica recenzovaných titulov patrí do iných žánrov, má však známe predlohy. LEGO Rodinka úžasných prichádza ešte pred uvedením očakávaného druhého dielu do kín a tvorcovia zvolili originálne poňatie v podobe LEGO paródie. To Adventure Time je správna klasika – seriál z Cartoon Network sa dočkal hernej podoby v populárnom žánri: je to behačka, putujete aj v otvorenom svete a prvky spolu fungujú.

A Sonic Mania Plus nie je hra iba pre najmenších, lebo si na nej možno vylámu skoro zuby, no je určite silným titulom, ak by chceli začať s ikonickým modrým ježkom.

LEGO The Incredibles (PS4, Xbox One, Switch, PC)

Herný fenomén LEGO si podmanil nejeden svet hrdinov či obľúbených postavičiek. Rodinka úžasných má síce za sebou iba dva filmy, na pohľad nemá robustné dejové pozadie, no autori z nej dokážu vyťažiť veľa.

Herný systém je prístupný celej rodine vrátane mladších hráčov, ktorí rýchlo pochopia, čo sa od nich v jednotlivých úrovniach očakáva: spájať kocky rovnakých farieb, rozložiť predmety na drobné LEGO súčiastky, skladať ich do sofistikovanejších podôb či užitočných pomôcok.

Každá postava núka svoju schopnosť, preto ich potrebujete počas hrania striedať. A ideálne je hrať v dvojici, lebo duo naraz dokáže oveľa viac – a paralelne sa aj dopĺňať pri zložitejších hádankách, kde jeden stojí a druhý koná...

Paleta hrdinov nie je možno robustná ako pri LEGO Marvel Superheroes, no Mr. Incredible je supersilák a Violet je neviditeľná, Elasti-Girl je skvelé oživenie, lebo dokáže meniť svoje telo do rôznych podôb. Dash vyrazí na beh famóznou rýchlosťou a novinka z dvojky Jack-Jack sa mení na monštrum alebo sa vie aj teleportovať, čo je úplne nová užitočná vlastnosť do nejedného levelu.

Autori sami pochopili, že jedna rodinka by bola málo, a tak do hry povolali aj iných hrdinov z filmov Pixaru: hlasí sa Woody z Toy Story, Flik z Príbehu Chrobáka, Merida z Brave/Statočnej a ešte aj Lightning McQueen z Áut. To je už solídna ponuka, vďaka ktorej poteší novinka fanúšikov rôznych Pixar filmov naraz.

LEGO Incredibles využíva povahu otvorených svetov dvoch miest: Municiberg a New Urbem sú blízko seba, každé trošku odlišné a so svojím setom úloh a výziev. Tón rodinky nahráva podobnosti s LEGO Marvel Superheroes v tom, že postavy majú nadprirodzené schopnosti a bojujú proti zločincom.

Za tým stojí aj element Crime Wave, kde bojujete v rôznych častiach miest proti superzloduchom, väčšinou sa snažíte splniť najprv menšie úlohy, aby ste na konci čelili najväčším bossom. Výborným bonusom sú aj dvaja noví, ktorí vo filmoch neboli. Nová LEGO hra splní svoju úlohu skvelo, hoci nemá veľa postáv.

Adventure Time: Pirates of Enchiridion (PS4, Xbox One, Switch, PC)

Adventure Time je známa séria z Cartoon Network, ktorá sa vysiela už 8 rokov a vyšlo už aj niekoľko spriaznených videohier. No Pirates of the Enchiridion sa snaží posunúť tému trošku ďalej a neponúknuť iba bežnú behačku alebo sériu minihier.

Krajina Ooo je zaplavená, Finn a Jake sa snažia vydať na cestu cez šíre moria a sú vašimi sprievodcami naprieč plavbou známymi časťami i neznámymi končinami. Nová hra navyše kombinuje viaceré žánre: dočkáte sa behavých častí, no zároveň aj voľného pohybu či ťahových súbojov. Aj najmenším hráčom doručí novinka variabilnejšiu hrateľnosť ako predchodcovia.

Na plavbu sa kladie veľký dôraz a novinka ponúka otvorený svet, kde sa plavíte na lodi, snažíte doraziť k cieľu vyznačenom šípkou. Šíra plocha je vyplnená aktívnymi miestami, nepriateľmi alebo ostatnými obyvateľmi. Po vystúpení nadíde časť behania, kedy prehľadávate okolie, prekonávate prekážky, snoríte kríky a hľadáte poklady. Občas dôjde k vypočúvania postáv a plneniu vedľajších misií.

Hra si udržiava solídnu pestrosť a snaží sa meniť prostredia, dávať vám pestré úlohy. Akurát odmeny nie sú príliš vysoké a miestami sa pachtíte len za malými peniažkami viac. No vtipy vás udržia v pozornosti aspoň 10 hodín.

Piráti však prinášajú jeden výborný element – súboje sú prevedené do taktickej roviny. Namiesto skokov po hlave či iných ľahkých riešení sa dočkáte potýčok v štýle Pokémona, kde hľadáte rozličné možnosti ako sa postaviť súperom.

Bojujete s viacerými pomocníkmi, majú všakovaké vlastnosti, skúšate nájsť slabiny nepriateľov. Pracujete so statusmi, elementami, špeciálnymi útokmi. Klasická ťahová záležitosť je funkčná aj pri tejto detskej hre – akurát jej obtiažnosť je nižšia väčšinu času a zapotíte sa len pri pár bossoch. Každopádne cítiť ako tvorcovia zadaptovali súčasné trendy aj do detskej hry – a to sa počíta.

Sonic Mania Plus (PS4, Xbox One, Switch, PC)

A napokon je tu vylepšená verzia vlaňajšej hry Sonic Mania, ktorá je poctou starým 2D behačkám a ide dokonca až tak ďaleko, že aj na moderných systémoch núka úmyselne archaickú grafiku. Spočiatku to vyzerá bizarne, keď štartujete hru na Xbox One alebo aj Switch a vyskočí na vás hrubá grafika s akože nižším rozlíšením.

Vzadu síce vidíte pestré prostredia, zaujímavé postavičky i veľa prsteňov na zber, no vyzerá to akoby ste hrali hru z 90. rokov. Plus verzia prináša nové levely, nové postavy a Encore mód.

To je veľké plus. Jednoduché ovládanie, kde jedna páčka a pár tlačidiel pokryje všetko potrebné, sa vám zaryje do prstov okamžite a môžete sa sústrediť na pomerne náročné levely. Už prvé kúsky vás preveria a je možné, že niektorí hráči budú nadávať už v druhom-treťom leveli.

Dvanásť rozličných zón a prostredí do vás šmarí neuveriteľné množstvo prekážok – niekedy dané vlastnosťami levelu (ostnaté časti, priepasť), inokedy počtom nepriateľov. Pribudli nové postavy, nové levely, občas nové pravidlá.

Sonic Mania Plus sa sústredí aj na malý príbeh, kde Sonic a kamoši vyrážajú do klasického boja proti Dr. Eggmanovi, no zaujímavejšie sú skôr artefakty, ktoré zbierajú po ceste a prostredia, kam zavítajú.

Pestrá paleta postáv je úzko spätá s dizajnom levelov – vlastnosti sú využité pre konkrétne schopnosti ako obrovská rýchlosť (Sonic), lezenie a lietanie využité pre alternatívne cestičky (Knuckles, Tails) či Mightyho silné búchania do zeme. Navyše táto hra je poctou pre fanúšikov aj v inom smere: berie známe levely z prvých hier a pripomína ich hráčom, čím uzatvára pomyselný kruh série a spája to staré i nové.