Americká internetová spoločnosť Google by mohla dávať lekcie z predmetu „Ako sa vyhnúť plateniu daní z príjmov“. V roku 2011 ušetrila dve miliardy dolárov vďaka tomu, že veľkú časť svojich príjmov presunula na účet spoločnosti založenej v daňovom raji na Bermudách, informuje agentúra Bloomberg.

V minulom roku sa tak Googlu podarilo nezapatiť daň z 9,8 miliardy dolárov, ktoré predstavovali 80 percent celého zisku spoločnosti pred zdanením. Súostrovie východne od pobrežia Spojených štátov daň z príjmov právnických osôb nepozná. Firme sa tak sa podarilo udržať si miliardy na účte úplne legálne a skresať celkovú odvedenú daň takmer na polovicu.

Írsko - Holandsko - Bermudy

Podľa Bloombergu pri tom využíva stratégie známe ako „Dvojitý Ír“ a „Holandský sendvič“. V prvom kroku putujú príjmy z reklamy zhromaždené napríklad v Británii či vo Francúzsku na konto írskej firmy, ktorá platí vysoké licenčné poplatky ďalšej firme z Írska sídliacej na Bermudách. Platby sa realizujú cez holandskú pobočku firmy, ktorá nemá zamestnancov. Google sa tak vyhne aj plateniu írskej zrážkovej dane.

Americký gigant tento spôsob využíval už v minulosti, no v roku 2011 previedol na účet offshore firmy rekordnú čiastku. Od roku 2008, keď sa mu podarilo nezdaniť 5,4 miliardy dolárov, narástla nezdanená suma o 81 percent. Firme sa vďaka tomu podarilo za rovnaké obdobie znížiť celkovú efektívnu daň na 21 percent z približne 28 percent v roku 2008.

Podľa Bloombergu by nové údaje mohli vyvolať vlnu pobúrenia ako v európskych krajinách, tak aj na domácej pôde v Spojených štátoch. Vlády vo Francúzsku, Taliansku či Austrálii už kritizovali Google, že sa cielene vyhýba plateniu daní.

Veľká Británia a Nemecko už avizovali, že pripravujú reformu daňového systému, ktorá by mala zabezpečiť, aby sa veľké spoločnosti nemohli vyvliecť z daňových povinností. Podobným obvineniam totiž čelí aj Facebook, Apple či Starbucks.

Únia prichádza ročne o bilión eur

Do boja proti obchádzaniu platenia daní sa minulý týždeň pustila aj Európska komisia. Vytvorila akčný plán na efektívnejší boj s neplatičmi a členským štátom únie odporučila, aby vytvorili čierne listiny daňových rajov.

Vyhýbanie sa plateniu daní pripravuje spolu s daňovými únikmi každoročne Európsku úniu o bilión eur a komisár pre dane Algridas Šemeta ho označil za útok na základné princípy spravodlivosti. „Okrem poburujúceho výpadku príjmov, ktoré potrebujeme, ide aj o ohrozenie spravodlivého zdaňovania,“ vyhlásil komisár a za jednu z príčin, prečo sa tak deje označil veľké rozdiely v legislatíve jednotlivých členských krajín.

„Daňová politika Googlu a ďalších nadnárodných spoločností je hlbokým nedostatkom vlád po celej Európe,“ cituje Bloomberg Richarda Murphyho, experta na účtovníctvo a dane a riaditeľa firmy Tax Research LLP. Podľa neho ľudia začínajú chápať, že ak nezaplatí Google, budú to musieť vyrovnať ostatní.

V minulom roku zaplatil Google na daniach v zámorí iba 3,2 percenta zo zisku napriek tomu, že väčšinu predaja uskutočnil v európskych krajinách, kde zdanenie právnických osôb môže šplhať až k 34 percentám.

Google sa však bráni, že koná v súlade so všetkými daňovými predpismi a investovaním v rôznych európskych krajinách pomáha ich ekonomikám. Vo vyhlásení spoločnosť tvrdí, že len vo Veľkej Británii dala prácu dvom tisíckam ľudí, pomohla stovkám tisícok firiem rásť prostredníctvom internetu a vo východnom Londýne investovala milióny do podpory nových technologických závodov.

Daňová kľučka cez Bermudy ušetrila Googlu dve miliardy

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP