State of Decay 2 (Xbox One, PC)

Zombie žáner prekvitá naďalej. State of Decay 2 kombinuje viaceré trendy do jediného titulu: okrem nemŕtvych je to survival, otvorený svet a občas spoločné hranie (co-op). Cieľom je najmä prežiť, pretože smrť postavy je permanentná. A hoci sa presuniete do inej, investícia vám môže rýchlo vyjsť nazmar.

Hra má aj istý príbeh, no oceníte skôr vlastnú cestu a spôsob taktického hrania na jednej z troch máp. Na každej mape začínate v malom. Skupina troch ľudí chce prežiť, zohnať si výbavu, zveľadiť základňu a ísť objaviť ďalšiu plochu územia, kde môžu čakať ďalšie prostriedky.

Váš domov sa postupne rozširuje takmer ako v The Sims – nové časti príbytkov, staráte sa o komunitu a jej náladu. Manažment je dobre spracovaný a rozširuje náplň z bežnej akčnej hry, pričom efektívne využíva nadobudnuté prostriedky.

Mimo nej číha nebezpečenstvo. Pohybujete sa pešo i na vozidlách a hľadáte jedlo, muníciu či hocičo užitočné. Zombies útočia v miniskupinách, no dajú zabrať. Jednoduchý rýchly boj vás vycvičí na sečné i strelné zbrane. Oponenti sa vám vrhajú po krku, uhryznutia vám berú zdravie, infiltrujú nákazu, musíte sa liečiť, kým sa dá.

Kto šetrí, má palebnú silu na väčšie strety, no strach pretrváva aj neskôr. Sekery či baseballové palice budete využívať najmä na začiatku, brokovnice či granátomety ku koncu. Vozidlá sú užitočné nielen na presun, ale aj masovú deštrukciu väčšej skupiny zombies.

Lenže pre ne musíte zohnať benzín, čím sa systém prostriedkov a zdrojov opäť rozšíri. Časť munície si vyrobíte aj na základni, ale benzín je vzácny. Čím väčšia základňa a vyšší počet obyvateľov, tým viac vedľajších misií dostanete.

Conan, Space Hulk, State of Decay 2: Čo autori skúšajú videoherných akciách

State of Decay 2 Zdroj: Microsoft

Napokon je tu co-op aspekt. Ráta, že niektoré pasáže absolvujete s inými hráčmi a nalogujú sa do vašej časti sveta. Základňa sa nezdieľa, ale ich pomoc je bonifikovaná, takže vaša pozvánka sa môže zúročiť. Keď sú u vás dlhšie, získajú viac bodov. Co-op je napokon skôr bonus, ale veľmi cenný a zábavný.

Conan Exiles (Xbox One, PS4, PC)

Zahrať si hru zo sveta Barbara Conana je sen mnohých fanúšikov a teraz prichádza otvorený svet a titul postavený na schopnostiach každého hráča. Conan Exiles je v prvom rade survival hra, snažíte sa prežiť popri rôznych nástrahách okolia (beštie, prostredie).

Súčasne ide o MMO, simuláciu veľkých možností, kde napredujete vývojom postavy. Háčik je iba jeden – v hre absentujú bežné questy, príbehová spleť a dlhočizné scény. O postup sa staráte sami, budujete mesto, ríšu či chodíte po svete na dobrodružstvá.

V prvom rade si vytvoríte postavu, hoci aj nahého búchača. Po záchrane Conanom (nehráte za neho, len sa občas mihne) chcete prežiť, zohnať si jedlo, vodu a vyhnúť sa rôznym púštnym nástrahám. Uvažujete o budovaní obydlia. Budete zháňať materiály, kde sa dá, kameň, drevo i meď, aby ste získali prístup ku lepším predmetom.

Všetko je prepracované, venujete sa kožiarstvu, železiarstvu i nástrojom a zbraniam. Prepojenie aktivít je miestami azda až zložité. Základ je dostať sa aspoň k úvodnému obydliu, od ktorého sa môžete odraziť k prvej dedine či nebodaj mestu a ríši. K nim budete potrebovať otrokov i poddaných.

Najlepšou súčasťou Conan Exiles je objavovanie sveta. Veľké územia s menšími detailnými mapkami odkrývajú ruiny, jaskyne a iné osídlenia. Zvedavosť vás ženie vpred, občas utŕžite porážku, inokedy sa vám podarí niekoho zajať alebo profitovať.

Expanzia svetom nie je rýchla, ekosystém je prepracovaný, hoci v každom zákutí čaká prekvapenie: chcete vyrvať srdcia nepriateľom a obetovať ich bohom? Azda sa dočkáte silného bonusu. Lepšie je spoľahnúť sa na seba, čerpať z histórie civilizácie a použiť hrubú silu v exile, kde čaká kopa potenciálnych otrokov i nepriateľov.

Akurát samotný boj nie je príliš bohatý: funkčné tlačidlá, spájanie zbraní, občas obrana a sem-tam taktika pri bossovi. No nič nové, nevidané.

Conan Exiles môžete hrať 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa