Na budúci týždeň v pondelok (4. júna) sa v Los Angeles začína tradičná videoherná výstava E3. Za posledných pätnásť rokov si prešla úplne všetkým – razantným vzostupom, stagnáciou, pádom návštevnosti a opätovným úspechom. V kalendári odbornej verejnosti, médií a hráčov si stále udržiava unikátnu pozíciu, lebo práve na nej  sa ohlasujú najväčšie novinky v brandži.

Nepísané pravidlo znie, že najlepšie E3 sú vtedy, keď sa na výstave ohlasujú nové konzoly. Tento rok je však pravdepodobnosť, že Microsoft alebo Sony sa pohrnú do nových systémov, minimálna. Za posledných pár mesiacov vzniklo už toľko dohadov o tom, ako sa uvedie Xbox 720 či PS4, že sa nedá veriť žiadnemu.

Jedine Nintendo môže ukázať niečo nové: presné špecifikácie Wii U – a možno ešte nový názov konzoly, nakoľko z minulosti vychádza, že zhodné meno (napríklad Nintendo DS-3DS) často vyvoláva skôr zmätok než pocit nutnosti kúpiť si pokračovateľa. Čo teda možno očakávať od pätice top tlačových konferencií?

Microsoft – ešte raz Kinect a Halo

Z časového hľadiska nastúpi prvý tradične Microsoft, ktorý bude deliť tlačovú konferenciu na tri časti. Kmeňového hráča bude chcieť osloviť kombináciou troch vlastných hitov Halo 4 – Forza Horizon – Fable: The Journey. Akurát Fable bude vyvolávať otázky, ako sa RPG zmenila na Kinect arkádu, ktorá má očividne osloviť mladšieho hráča a nie veteránov.

Tých bude Microsoft lákať na exkluzívny trailer Call of Duty: Black Ops 2, keďže každé nové CoD si veľkú premiéru odbije práve na E3. Z ďalších hier by sa mohla objaviť bojová hra Ryse, nechválne známa, že každý rok príde, ukáže trailer a mení meno. Hráči potrebujú veriť v tento projekt alebo niečo úplne nové, aby Microsoft netočil stále tie isté série dookola.

Čo prinesie videoherná udalosť roka E3

Zdroj: Activision

Druhá časť sa bude venovať Kinectu a sérii nových hier. V tretej tretine sa Microsoft pochváli ďalšou sériou nových služieb, zrejme pre americké publikum, ktoré jasne zapadá do stratégie „X360 má byť no.1 voľba v obývačke“ pre pozeranie filmov, seriálov a hranie hier. Veľké prekvapenia nečaká takmer nikto – skôr reprízu toho, čo vlani fungovalo.

Sony – nástup Vita a prekvapenia na PS3

Najviac neznámych má Sony. Každý rok pred E3 vydá pár tlačových správ o nových hrách, aby na tlačovej konferencii nevznikol veľký pretlak, no tento rok je ich počet nižší ako obyčajne. História si pamätá excelentný rok 2009, keď Sony chrlilo jednu novinku za druhou a tento rok sa rysuje šanca, že by sa situácia mohla zopakovať.

Poznáme God of War: Ascension, The Last of Us, PlayStation All Stars a LittleBigPlanet Kart Racing. Ale na tohtoročné Vianoce zrejme Sony šetrí iný hit, o ktorom nevieme. Možno Killzone 4 či inú exkluzivitu. Priestor existuje pre najväčších umelcov ako Davida Cagea, tvorcu adventúry Heavy Rain, aby ukázal v premiére novú hru. Jeho demo z GDC o robotovi, ktorý má city, uchvátilo všetkých. A netreba zabúdať na Sony Japan, ktoré by sa mohlo pochváliť novou hrou. Či už väčšou ukážkou The Last Guardian alebo úplne iným titulom ako Gran Turismo 6.

Čo prinesie videoherná udalosť roka E3

Zdroj: Sony

No Sony bojuje na dvoch frontoch a paradoxne väčšiu pozornosť púta rozmerovo ten menší – PS Vita. Zlacnenie si zrejme Sony nechce pripustiť, takže musí ukázať aspoň tucet hier. Po prvé, budeme počuť o tzv. cross-platform hraní medzi PS3 a Vita, o tom svedčí plán paralelne vydať hry Sly 4, PlayStation All Stars i Warrior’s Lair.

Po druhé, samotné Sony musí ukázať viaceré vlastné tituly. Nielen Killzone a LittleBigPlanet, ale nové značky či diely. Po tretie, presvedčiť veľké firmy, aby naskočili na palubu PS Vita. Aby Activision vydal nové Call of Duty, EA uviedla svoj Battlefield, UbiSoft mal Assassin’s Creed, 2K nový Bioshock a určite pomôže Grand Theft Auto, jeden z najväčších hitov na PSP.

Rysuje sa aj šalamúnske riešenie pre prácu s existujúcou knižnicou PSP titulov. Mnohé hity ako Monster Hunter 3rd Portable, Final Fantasy Type-0 či Valkyria Chronicles III na Západe nevyšli – ak ich Sony konvertuje do vyššieho rozlíšenia, môže ich vydať rovno na PS Vita a získať si priazeň hráčov.

Nintendo – Wii U alebo už niečo iné

Aj Nintendo bude ukazovať hry na dvoch systémoch, a s tou pozíciou má podstatne lepšie skúsenosti. 3DS je po prvom náročnom roku už etablované a hry s Mariom doslova zachránili Vianoce. Iste, teraz treba uviesť dátumy vydania pre známe hry ako Luigi’s Mansion 2 a pridať aspoň päť nových. Systém musí dýchať životom, azda je šanca konečne uviesť Kirbyho, Donkey Konga či najväčšie prekvapenie – prvú originálnu Zeldu na 3DS.

A Wii U? Možno dostane nový názov, uvidíme jej finálne špecifiká a možno už Nintendo prelomilo pôvodnú bariéru a na jednej konzole budú môcť hráči hrať s dvomi tabletmi, nie iba jedným. Teraz je šanca ukázať všetky nové hry, ktoré majú v novembri-decembri prísť (kedy by konzola mohla byť uvedená na trh, očakávajte globálny launch za pár týždňov ako pri Wii).

Čo prinesie videoherná udalosť roka E3

Nintendo vopred oznámilo, že o cene a termínoch sa hovoriť nebude, preto musí zaujať iba hrami. Vlastnými a tretích strán. Asi nikto nepochybuje, že sa bude Ninty snažiť o najväčšie hity HD konzol ako Call of Duty, Battlefield či Darksiders. Ale otázka znie: bude tablet dostatočne veľké lákadlo aj pre tvorbu exkluzívnych hier?

EA, UbiSoft a ďalší

Popri troch veľkých tlačovkách sa oplatí sledovať aj dve menšie. Electronic Arts ide po Microsofte a určite budeme počuť o FIFE 13 na Kinect, akčných hitoch Medal of Honor 2 a Crysis 3, premiéru si odbije nový Need for Speed a tipovať možno aj Dead Space 3 či jeden tajný hit.

UbiSoft oznámil veľa hier už vlani ako Far Cry 3, nové Brothers in Arms, takže tento rok upresní ich príchod na trh. A sú tu miesta aj pre prekvapenia: nový diel Rainbow Six, Rayman: Legends či Splinter Cell 6.

Najväčšia otázka výstavy – kde sa objaví Grand Theft Auto V? Šanca je uviesť ho na každej z troch veľkých tlačových konferencií. Najskôr sa tak stane na konferencii Sony - ako návrat k dobrému partnerovi z minulosti a azda ospravedlnenie za absenciu exkluzívnej hry Agent. Ale GTA V môže prísť aj na Microsofte vďaka dobrým vzťahom pri uvádzaní štvrtého dielu. A najmenšiu, no nie zanedbateľnú šancu má Nintendo v snahe ukoristiť jeden veľký západný HD titul aj pre Wii U...

Foto na titulke - Activision // Foto v článku - Activision, Sony, Nintendo