Internetový predajca so sídlom v Pekingu uviedol, že prvé dodávky zákazníkom pomocou menších bezpilotných lietadiel sa uskutočnili už v novembri. S dronmi experimentujú aj ďalšie firmy, ktoré obchodujú cez internet, napríklad Amazon.

JD.com prevádzkuje vlastnú celoštátnu sieť s tisíckami distribučných staníc, ktoré obsluhuje 65-tisíc zamestnancov. Firma vykazuje 235 miliónov pravidelných zákazníkov.

Zapojením bezpilotných lietadiel chcú internetoví predajcovia vyriešiť distribúciu do vidieckych oblastí, v rámci ktorých narastá nielen vzdialenosť, ale aj náklady.

Plánovaná distribučná sieť v provincii Šen-si by podľa JD.com mala pokryť oblasť s priemerom 300 kilometrov a bude využívať základne pre bezpilotné lietadlá, ktoré budú rozosiate po celej provincii.

Jedna tona nákladu je síce viac, ako v súčasnosti dokáže väčšina bezpilotných lietadiel prepraviť, niektoré z nich však už unesú stovky kilogramov. Spoločnosť uviedla, že kvôli vývoju a výrobe zriadi v spolupráci s Národnou priemyselnou základňou civilného letectva v Si-ane, hlavnom meste provincie Šen-si, výskumné a vývojové stredisko.