Štúdia IISS skúmala komplexný vývoj krajín v oblastiach ako sila digitálnej ekonomiky, vyspelosť informačných a bezpečnostných služieb či integrácia digitálnych prvkov do vojenskej sféry.

Najlepšia obrana je hackerský útok

Podľa ISS Čína ukázala svoje schopnosti v otázkach cielených hackerských útokov a iných útočných digitálnych operácií, ako je online špionáž, krádeže duševného vlastníctva a dezinformačné kampane proti USA. Naopak slabosť krajiny má podľa štúdie spočívať v prílišnom zameraní sa na ciele komunistickej strany a tomu prispôsobenej analýze údajov.

Na internete číhajú rôzne druhy nebezpečenstiev.
Zdroj: Profimedia

Podobná situácia má vládnuť v Rusku. V decembri 2020 údajne ruská služba zahraničnej rozviedky SVR využila softvér SolarWinds na preniknutie do niekoľkých vládnych cieľov vo Washingtone. O tri mesiace potom sa vraj čínski hackeri poverení vládou dostali do e-mailového softvéru Microsoftu a získavali informácie z amerických mimovládnych organizácií a informačných inštitúcií.

Viacero úrovní, Čína a Rusi sú nižšie ako USA

Obe krajiny preukázali, že majú schopnosti útočiť v kyberpriestore, no brzdí ich nižšia úroveň bezpečnosti v porovnaní s ostatnými krajinami. Spojené štáty americké pritom štúdia označila za svetovú jednotku bez priamej konkurencie. Krajiny rozdelila na viacero úrovní, pričom Rusko, Čína a ďalší sú na druhej úrovni.

Kto je na druhej a tretej úrovni

Podľa štúdie IISS sú na druhej úrovni sily v kyberpriestore okrem Číny a Ruska aj Veľká Británia, Austrália, Kanada, Francúzsko a Izrael. Nižšie sa umiestnili India, Indonézia, Japonsko, Malajzia, Severná Kórea, Irán a Vietnam.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa