Prvou zablokovanou slovenskou webstránkou sa stal web Hlavné správy. Hrozbu zablokovania ohlásil už vopred na svojej sociálnej sieti. Túto informáciu neskôr potvrdil aj hovorca Národného bezpečnostného úradu (NBU) Peter Habara.

 „NBÚ rozhodol v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti na základe dodaných a vyhodnotených podkladov od bezpečnostných zložiek štátu,“ povedal pre TASR hovorca NBU o zablokovaní stránky.

O blokovanie môžu mať záujem aj podnikatelia

Nemusí pritom ísť o ojedinelý prípad. Možnosť blokovania získal úrad na základe zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine už minulý týždeň.

Ide však o dočasnú právomoc. „NBU môže rozhodnúť o takzvanom blokovaní škodlivého obsahu alebo škodlivej aktivity s platnosťou len do 30. júna 2022,“ vysvetlila advokátka Zuzana Vido z kancelárie Semančín & Partners.

V praxi to znamená, že NBU môže z vlastnej iniciatívy zablokovať webovú stránku alebo doménu len počas nasledujúcich štyroch mesiacov. Blokovanie na žiadosť iného subjektu je  časovo neobmedzené.

Inštitút tak ostane zachovaný, akurát oňho budú môcť požiadať aj iné subjekty, napríklad Slovenská informačná služba, polícia alebo samotní podnikatelia, ktorí prevádzkujú internetové stránky.

„Vzhľadom na to, že zákon používa iba výpočet prostredníctvom príkladov, nie je vylúčené, že požiadať o blokovanie bude môcť aj iný subjekt ako vyššie menované,“ objasnil Matúš Mesarčík z Ústavu práva informačných technológií a práva duševného vlastníctva na Univerzite Komenského v Bratislave.

Podnikatelia, respektíve prevádzkovatelia internetových stránok, by sa prostredníctvom blokovania mohli brániť pred činnosťou podvodníkov, vírusov, ale aj proti falošným správam či propagande.

Antivírus pre všetkých

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa