Tilly Lockey mala len 15 mesiacov, keď prekonala meningokovú septikémiu a lekári jej dávali minimálnu šancu na prežitie. Napriek tomu nad chorobou vyhrala, no prišla o obe ruky pod lakťom a o špičky prstov na nohách. Tilly bola prvým dieťatom vo veku troch rokov, ktoré dostalo takzvanú myoelektrickú protézu rúk. V tom čase síce išlo o prielom v technológii, no dnes je už situácia diametrálne odlišná.

Tilly teraz má 15 rokov a stala ambasádorkou britskej spoločnosti Open Bionics, ktorá vyvíja protetiku Hero Arm. Celý výskum a vývoj bionických rúk trval štyri roky a Tilly spolupracovala na jednej z prvých verzií. Podobné detské protézy dnes stoja od 15- do 60-tisíc dolárov, pričom v Spojených štátoch sa šplhajú až k stotisíc dolárom.

Hero Arm je prvá lekársky certifikovaná bionická ruka na svete, vyrobená prostredníctvom 3D tlače. Tento výrobný postup bol použitý najmä z dôvodu nižších nákladov. Vďaka tomu môže spoločnosť bionické ruky predávať za cenu už od 3-tisíc dolárov v závislosti od druhu. Ruku možno pre používateľa vytlačiť na mieru. Používa takzvaný elektromyografický úchop, ktorý ju umožňuje ovládať pohybmi v zostávajúcich svaloch paží.

Tilly je tiež vzorom pre mnohé deti, ktoré trpia podobným postihnutím. Rada skúša, čo s rukami dokáže a zúčastňuje sa aj na svetových konferenciách. Naposledy bola hosťom online konferencie Kaspersky NEXT, ktorá sa zamerala na rozširovanie ľudského tela pomocou technológií – Human Augmentation – a exkluzívne pre TREND poskytla rozhovor.

V rozhovore sa dočítate:
  • Čím sú bionické ruky výnimočné
  • Aké sú mylné predstavy o bionických rukách
  • Čo všetko s nimi Tilly dokáže robiť
  • Aké sú reakcie jej okolia

Aký to bol pocit, keď si dostala svoje prvé bionické ruky? Ako veľmi ti pomohli?

Keď som bol mladšia, protetická ruka, ktorú mi bola ponúkli, bola navrhnutá tak, aby sa v jej prítomnosti ostatní ľudia cítili komfortne. Nebolo príjemné, keď na mňa ľudia zazerali. Mám pocit, že v minulosti som bola nastavená tak, aby som zapadla medzi ostatných a nerozmýšľala inak. Nikto sa nepýtal „čo ľudia chcú?“.

Keď sa nás pýtajú, čo chceme, všetci chceme bionické ruky v štýle superhrdinov. Moje bionické ruky sa stali mojou súčasťou. Nosím ich každý deň a pomáhajú mi pri množstve úkonov. Pomohli mi aj z mentálneho hľadiska, prospeli k mojej sebadôvere a sebaúcte.

Za svoj život si vyskúšala viacero modelov bionických rúk. V súčasnosti využívaš tie od spoločnosti Open Bionics. Je to veľký rozdiel?

Žiadne z nich sa nevyrovnajú bionickej ruke HeroArm, ktorú vyrába spoločnosť Open Bionics a ktorá je technicky pokročilejšia než všetky ostatné, ktoré som používala v minulosti.

Ako si sa dostala k spolupráci s firmou Open Bionics a aké sú tvoje úlohy?

Spoločnosť Open Bionics hľadala dieťa po amputácii ruky pod lakťom, ktoré by sa stalo súčasťou tímu pre vývoj protetiky pre deti. Takto som nadviazala spoluprácu s tamojším tímom. Vo firme pracujem približne päť rokov a mojou úlohou je prichádzať s novými nápadmi. Ide o úzko špecializovaný trh s malou cieľovou skupinou. Mohli by ste byť najlepším inžinierom na svete, ale nemôžete produkt dostatočne otestovať, pokiaľ nie ste osobou po amputácií – a práve tam prichádzajú na rad ľudia ako ja. Pri vývoji bionických končatín som predložila dlhý zoznam užitočných vylepšení. Napríklad aj to, že bionická ruka potrebuje mať zabudovanú ventiláciu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa