Fond B. Gatesa nesie názov Breakthrough Energy a po príležitosti v Spojených štátoch aktuálne dáva šancu aj európskym firmám, ktoré majú nápady na technologické projekty na tému udržateľnosti. Program nesie názov Catalyst a od júna 2021 získal vďaka verejno-súkromným partnerstvám jeden a pol miliardy dolárov.

V polovici roka 2022 by to mali byť už tri miliardy dolárov a tieto peniaze majú byť použité na štyri hlavné technologické oblasti: zelený vodík ako palivo, udržateľné letecké palivá, úschova energie a technológie na zachytávanie oxidu uhličitého z atmosféry planéty.

Spolupráca fondu s americkou vládou

Bill Gates prehlásil ešte v auguste, že má v pláne zhromaždiť jeden a pol miliardy dolárov v programe Catalyst v priebehu troch rokov, ak Kongres schváli návrh zákona o infraštruktúre. V tom čase sa očakávalo, že by investície do programu mohli dosiahnuť výšku až 15 miliárd dolárov.

Prezident J. Biden podpísal zákon o infraštruktúre v novembri a otvoril tak priestor pre investície v celkovej výške 1,2 bilióna dolárov. Táto suma pritom zahŕňa investičné oblasti ako elektrické vozidlá, rekonštrukcie letísk, modernizácia elektrickej siete, ale aj infraštruktúru na spracovanie a čerpanie vodíka či vybudovanie systémov na zachytávanie oxidu uhličitého z atmosféry.

Ekológia dostane zelenú, zatiaľ svieti oranžová

Prideľovanie peňazí z fondu Breakthrough Energy bude závisieť hlavne od toho, ako sľubne predkladané projekty pôsobia. Prvá skupina kandidátov má pritom dostať šancu najbližších päť rokov.

Jonah Goldman, ktorý Billovi Gatesovi pomáhal fond vytvoriť, sa vyjadril opatrne:

Sme si istí, že v Spojených štátoch existujú projekty, ktoré majú hodnotu vyššiu ako jeden a pol miliardy dolárov z programu Catalyst, no nemôžem s istotou prehlásiť, že ich skutočne dostanú, kým tieto projekty nezačneme prehodnocovať. Nechystáme sa len tak rozdať jeden a pol miliardy – ide tu o skutočne prísne posudzovacie procesy.
 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa