Americká spoločnosť Apple požiadala svojich dodávateľov, aby tento rok vyrobili až 90 miliónov jej prístrojov iPhone novej generácie, ktoré predstaví v septembri. V porovnaní s minulým rokom to predstavuje nárast až o 20 percent. Uviedla to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje.

Apple zvyčajne uvádza svoj nový prístroj na trh v treťom štvrťroku. Pre počiatočný predaj, teda pre obdobie od začiatku predaja do konca kalendárneho roka, si necháva v posledných rokoch stabilne vyrobiť 75 miliónov kusov. Zvýšenie plánu výroby na tento rok naznačuje, že firma predpokladá, že uvedenie prvého iPhonu na trh od začiatku očkovania proti Covidu-19 prinesie vyšší dopyt. Nové iPhony budú druhé s technológiou 5G, čo je hlavné lákadlo, ktoré používateľa nútia k výmene prístroja.

Apple
Neprehliadnite

Nemci vyšetrujú, či Apple nezneužíva svoje dominantné postavenie na trhu

Podľa zdrojov bude tohtoročná modernizácia prístroja výraznejšia ako pri minulom iPhone 12. Má klásť dôraz na procesor, fotoaparát a displej. Nové prístroje, v niekoľkých verziách s rôznou veľkosťou obrazovky, majú byť predstavené v septembri, teda zrhuba o mesiac skôr ako vlani, čiastočne vďaka obnove dodávateľského reťazca.

Najmenej jedna verzia nového prístroja bude mať displej LTPO, čo je skratka pre nízkoteplotné polykryštalický oxid. Tento displej je schopný striedať obnovovaciu frekvenciu v závislosti na zobrazovanom obsahu. Obrazovka smart telefónu spotrebováva viac energie ako iné jeho súčasti. Hlavnou výhodou je, že LTPO sú schopné znížiť túto spotrebu zmenou obnovovacej frekvencie, teda počtu aktualizácií displeja za jednu sekundu, a šetria tým spotrebovanú energiu. Apple použil túto technológiu pred niekoľkými rokmi vo svojich hodinkách Apple Watch.

Man in virtual helmet . Mixed media
Neprehliadnite

Trh s virtuálnou realitou sa rozrastá. Masívne doň investujú technologickí giganti

Podľa zdroja počíta Apple so zvýšením dodávok svojich prístrojov hlavne kvôli sankciám na čínsku firmu Huawei Technologies. Neočakáva sa, že by výrobu nových iPhonov negatívne ovplyvnil nedostatok čipov, ktorý narušil výrobu v rade odvetví po celom svete. Apple je najväčším zákazníkom výrobcu čipov Taiwan Semiconductor Manufacturing a uvedenie jeho nového iPhonu je každoročne veľkou udalosťou, na ktorú sa dodávatelia v Ázii pripravujú niekoľko mesiacov dopredu.