Spoločnosť Apple naplánovala udalosť tejto sezóny na 13. októbra, sedem hodín večer. Na online evente so sloganom „Hi, Speed“ chce predstaviť štyri vylepšené telefóny iPhone.

Nové zariadenia majú byť extrémne rýchle, majú mať možnosť bezdrôtového pripojenia 5G, upgradované fotoaparáty, rýchlejšie procesory a širšiu škálu veľkostí obrazoviek, uviedla agentúra Bloomberg News.

Technologický gigant so sídlom v Kalifornii nachystal už druhú takúto udalosť v tomto roku; tá aktuálna prichádza krátko po septembrovom ohlásení nového iPadu Air, inovovaného iPadu a hodiniek Apple Watch.

K predstaveniu nových telefónov iPhone dochádza asi o mesiac neskôr, keďže spoločnosť sa ešte pasovala s finálnym testovaním a čelila oneskoreniu výroby v dôsledku pandémie Covid-19.

Komplexný redizajn

Nové telefóny prešli najkomplexnejším redizajnom od roku 2017. Novinkou majú byť podľa Bloomberg News hranaté tvary, ktoré nahradia súčasné zaoblené. Štyri modely budú rozdelené do dvoch základných verzií a dvoch variácií Pro, pričom telefóny vyššej triedy sa môžu popýšiť nehrdzavejúcou oceľou a lacnejšie zariadenia budú hliníkové.

Jedna z najväčších zmien, akú kedy spoločnosti Apple za posledné roky urobila, sa týka veľkosti obrazovky. K dispozícii má byť 5,4-palcový model aj 6,7-palcová verzia.

Apple a jeho produkty
Zdroj: Apple
Apple a jeho produkty

Drahšie modely majú mať aj skener Lidar, kameru snímajúcu hĺbku, ktorá vylepšuje aplikácie pre rozšírenú realitu. Očakáva sa tiež, že spoločnosť odstráni nabíjací nástenný adaptér z nových boxov pre iPhone, čo je krok, ktorý podľa Apple pomôže životnému prostrediu. Tento posun by spoločnosti tiež potenciálne zachránil desiatky miliónov dolárov ročne.

Špekulovalo sa už dávno

Portál touchit.sk nedávno špekuloval o tom, že vylepšené iPhony by mali vedieť natáčať spomalené 4K video s 240 fps. V nových zariadeniach typu „Pro“ by sa mohol objaviť displej s adaptívnou obnovovacou frekvenciou. Túto technológiu už Apple podľa portálu využil v prípade iPadu Pro z roku 2017. Všetky modely by mali  mať OLED panely.

Svetapple.sk napísal, že vzhľadom na aktuálnu ponuku Apple Watch Series 6 je reálne, že Apple predstaví iPhone 12 Pro PRODUCT (RED). Róbert Hallon, tvorca obsahu na svetapple.sk je toho názoru, že tvary kruhov na pozvánke sa podobajú okrúhlemu displeju, aký používa inteligentný reproduktor HomePod. „Technologický gigant by mal predstaviť jeho menšiu verziu označenú ako ,HomePod miniʻ. Okrúhly bude aj lokalizačný prívesok AirTag (ktorého premiéra je v podstate istá),“ napísal.

Najdôležitejší produkt

Očakáva sa, že niektoré nové modely budú z dôvodu obmedzených zásob široko dostupné len niekoľko týždňov.

IPhone zostáva najdôležitejším produktom spoločnosti Apple. Generuje zhruba polovicu jej výnosov, v dovolenkovej sezóne často predstavuje až 60 percent. Najčastejšie sa používa na predplatenie služieb a sťahovanie aplikácií.

Bloomberg už skôr v septembri informoval, že Apple požiadala dodávateľov o vybudovanie najmenej 75 až 80 miliónov kusov 5G telefónov iPhone, čo naznačuje, že dopyt po hlavnom produkte spoločnosti sa udrží aj uprostred globálnej recesie.

Dopyt trvá

Firma a jej výrobní partneri majú zvyk zvyšovať produkciu pred uvedením nových telefónov iPhone na jeseň. Dopyt po nových zariadeniach trvá napriek druhej vlne pandémie Covid-19 prichádza najmä od ľudí, ktorí pracujú a študujú na diaľku. Akcie spoločnosti tento rok vzrástli o 76 percent a stala sa prvou americkou firmou, ktorá prekonala trhovú hodnotu dvoch biliónov dolárov.

Okrem nových telefónov iPhone spoločnosť pracuje aj na slúchadlách do uší a zariadeniach určených na sledovanie fyzických objektov, ktoré majú byť predstavené ešte tento rok. Apple tiež plánuje ohlásiť počítače Mac s vlastnými procesormi už v novembri.

Online predstavenie nových iPhonov budeme sledovať zajtra 13. októbra o 19:00 nášho času, z ktorého budeme prinášať aktualizovaný podrobný prepis.