Steve Jobs veril, že ideálna veľkosť displeja tabletu je desať palcov a tak ju majú všetky tri doterajšie generácie iPadu. Na trhu sú aj jeho konkurenti s menším displejom - sedempalcovým: má taký aj napredávanejší androidový tablet Kindle Fire od Amazomu a novinka z dosiek inžinierov Googlu, Nexus 7. Aj keď sedmičkové placky tvoria minoritnú časť trhu (časť jednej tretiny trhu, ktorú konkurencii necháva iPad), podľa agentúry Bloomberg pracuje Apple aj na menšej verzii iPadu. Verejnosti ho má firma predstaviť v októbri.

Možno polemizovať, že pomerne dobré čísla predaja ohnivého Kindlu a (Googlom deklarovaných) predobjednávok sedmičkového Nexusu súvisia s nízkou cenou. No je tiež možné, že v určitých situáciách je vhodnejší menší a mobilnejší tablet.

Podľa správy Bloombergu sa applovská novinka má volať iPad Mini. Od aktuálneho veľkého iPadu sa nemá líšiť len veľkosťou displeja - 7,85-palcovou uhlopriečkou - ale aj jeho technológiou. Kým tretí desiatkový iPad má Retina displej, v iPade Mini sa má použiť LCD IGZO displej od Sharpu, ktorý je tenší a energeticky menej náročný.

Malý iPad Mini sa môže stať pre konkurentov z Amazonu a Googlu nočnou morou, tvrdí pre Bloomberg analytik spoločnosti Sterne Agee & Leach Shaw Wu. Hoci veľa bude záležať od ceny, ktorá sa má v tomto prípade pohybovať okolo 200 až 300 dolárov.

Je nepravdepodobné, že by sa Apple vybral cestou dotovaných cien, ako to spravili domovské značky Kindlu a Nexusu. Tieto tablety sa predávajú s nulovými ziskom - ich výrobcovia sa sústreďujú na tržby z predaja multimediálneho obsahu.

Apple má v októbri uviesť iPad Mini

Apple by lacným tabletom určite posilnil predaj hudby, kníh a hier z App Storu. Podľa S. Wua je profit zo súčasného iPadu zhruba 37 percent z predajnej ceny. Pri iPade Mini by mohla byť táto marža zachovaná, pretože by bol použitý lacnejší displej.

Do veľkého jesenného tabletového boja sa chce zapojiť aj Microsoft s tabletom Surface s operačným systémom Windows 8. Pri nich nebola zatiaľ zverejnená cena, no svojim využitím aj ako plnohodnotná náhrada notebookov môžu v tomto segmente zamiešať kartami.

Neoficiálne informácie o zmenách veľkostí tabletov sa točia aj okolo Googlu. Začalo sa špekulovať, že by do konca roka mohol byť predstavený aj veľký Nexus 10, ktorý by tiež bojoval agresívne nasadenou cenou, no poskytoval by totožný výkon ako Nexus 7.

Apple má v októbri uviesť iPad Mini

Foto v článku a na titulke - CiccareseDesign