Aplikácia Star Chart je určená pre všetkých nadšencov mimozemských telies či fascinujúcej Mliečnej dráhy. Túto virtuálnu hviezdnu mapu možno použiť aj ako praktickú učebnú pomôcku v rámci spoznávania obrazcov vesmíru tvorené sústavami hviezd (súhvezdiami).

Mobil alebo tablet s touto appkou stačí namieriť na oblohu za vidna či v noci a ihneď sa vykreslia všetky doposiaľ spozorované hviezdy vrátane ich popisov či myslených čiar. Principiálne ide o dôsledný spôsob využívania GPS signálu a niektorých senzorov telefónu, respektíve tabletu. Zobraziteľných je vyše päťtisíc hviezd, 88 súhvezdí, množstvo planét a mesiacov, a taktiež niekoľko exotických hviezdnych úkazov. Na daný objekt stačí ťuknúť a zobrazí sa popis.

Veľmi praktická je v prípade Star Chartu funkcia zoomovania a filtrovania telies. Stačí si predkonfigurovať tie telesá, ktoré používateľa zaujímajú, a aplikácia ho nebude zaťažovať ostatnými. Pre úplnosť, nechýba ani funkcia vyhľadávania či výpočet vzdialeností.

Appka dňa nielen pre astronómov

Aplikácia je dostupná pre smartfóny a tablety s operačným systémom Android a iOS. Je spoplatnená, čo je celkom pochopiteľné, nakoľko tvorcovia si skutočne dali záležať. V googleovskom e-obchode stojí dva a pol eura, v tom jabĺčkovskom je o desať centov lacnejšia.

apkka app store appstore 1
apkka app store appstore 1

Zdroj: Apple

Appka dňa nielen pre astronómov

Foto v článku a na titulke - Escapist Games Limited