Za posledné dni sa začalo hovoriť o tom, či má nosenie rúška význam. A ak áno, tak kde a aký. Pritom ide o úplne minimálny zásah do pohodlia človeka a pri kvapôčkovej infekcii nosením ochránite hlavne druhých. Koronavírus totiž dokážete celé dni šíriť bez toho, aby ste mali nejaké symptómy. Rúška sú teda nutné hlavne v miestach, kde sa stretáva viac ľudí. Ale ako to ustrážiť? Notebookom.

Na stiahnutie

Ako hovorí šéf firmy Brainit Eduard Baraniak, s umelou inteligenciou a počítačovým videním už robia roky a teraz sa rozhodli pomôcť v rámci aktuálnej pandémii. Spolu s kolegami tak vytvorili systém, ktorý nazvali Paula. Jeho základnými parametrom je, že je veľmi ľahko použiteľný prakticky všade.

Aplikácia Paula upozorní, ak niekto nenosí rúško

Tvorcovia aplikácie Paula pri testovaní Zdroj: Paula

Paula funguje na systéme rozpoznávania ľudskej tváre v reálnom čase. Vníma niekoľkých ľudí súčasne. Zároveň vie detegovať, ktorá tvár má nasadený nejaký druh rúška alebo respirátora. Ak ho systém nevidí, zaznie výstražný zvuk, presnejšie upozornenie, aby prechádzajúci človek vybral zabudnuté rúško z tašky či kabelky alebo ho z krku znova natiahol na tvár.

Systém Paula sa dá inštalovať do akéhokoľvek kamerového systému a tvorcovia ho ponúkajú na stiahnutie. Okrem toho však dokáže pracovať s akýmkoľvek počítačom, ktorý má prístup k webkamere. Vyhovuje aj bežný notebook. Stačí ho so spustenou aplikáciou nechať bežať napríklad vo vstupných priestoroch firmy a každého upozorní. Na používanie tohto systému nie je potrebné internetové pripojenie.

Dve verzie

Na výber sú dve verzie systému Paula. Štandardná verzia s vysokou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa