Pôvodne vydané 18. októbra. Aktualizované 20. októbra o vyjadrenia gelnického internetového providera, spoločnosti G-comp.

Východoslovenský operátor Antik Telecom na jeseň odštartuje výstavbu optickej siete v okresnom meste Gelnica. Na nových optických linkách chce poskytovať rýchly internet, digitálnu televíziu a telefónne služby. Firma o tom informovala v tlačovej správe.

Gelnica je podľa Antiku jediné mesto na Slovensku, ktoré po odpojení analógového televízneho vysielania zostalo bez signálu, pretože DVB-T signál od spoločnosti Towercom ho nepokrýva. Gelnickú investíciu, ktorej výšku operátor nezverejnil, označuje Antik za súčasť stratégie v poskytovaní digitálnych služieb v regiónoch, ktoré nie sú pre veľkých providerov finančne zaujímavé. V tlačovej správe označuje Gelnicu za „zabudnuté mesto“.

„Domácnosti ani firmy nemajú v súčasnosti pripojenie ku klasickej televízii. Výstavba optickej siete obnoví nášmu mestu stratené spojenie, respektíve prinesie nové a kvalitnejšie,“ nazdáva sa primátorka Gelnice Anna Nemčíková.

Termín spustenia služieb zatiaľ Antik nezverejnil. No má ísť o internet s rýchlosťou 70 Mbit/s, digitálnu televíziu so 140 televíznymi stanicami aj v HD kvalite a telefónnu linku s desiatkami voľných minút do celého sveta. Antik ide do Gelnice napriek pomerne vysokej nezamestnanosti, ktorou tento región trpí.

Ani prvá, ani jediná

Úplne zabudnuté mesto však Gelnica nie je. Internet cez optické, respektíve optickometalické prípojky v Gelnici už v súčasnosti poskytuje viacero miestnych providerov. Šéf jedného z nich, spoločnosti G-comp, Patrik Palko pre eTREND.sk uvádza, že optika pokrýva 90 percent domácností na sídlisku. Zvyšok Gelnice a okolie fungujú na WiFi: „V meste obklopenom kopcami dáva WiFi s dnešnými zariadeniami celkom dobré výsledky.“

P. Palko zdôrazňuje, že optika od Antiku nebude v Gelnici prvá a ani jediná. Hoci pripúšťa, že tamojší provideri zatiaľ neponúkajú také rýchlosti pripojenia, ako ohlasuje Antik: „To súvisí s možnosťami nákupu konektivity pre lokálneho providera v Gelnici. No aj naše rýchlosti sa zvyšujú a zvyšovať budú.“

Pokiaľ ide o televíznu službu, P. Palko potvrdzuje, že DVB-T signál Towercomu v Gelnici prijímať nemožno: „Nad mestom stojí stožiar Towercomu, ktorý doteraz poskytoval pre mesto analógový signál, no nedošlo k jeho premene na digitál.“ Obyvatelia regiónu si preto podľa neho zabezpečili príjem TV cez satelit: „Po televíznej službe už teraz nevidíme aktívny dopyt. Aj keď IP TV by sme na našej sieti poskytovať mohli.“

Ďalšie mestá

Antik prevádzkuje siete optických prípojok v Košiciach, Trebišove, Sečovciach, Svite a Vranove nad Topľou, ku ktorým v júli pribudla Čierna nad Tisou a v auguste Žarnovica. Poskytuje tiež bezdrôtové internetové služby v Poprade. Celkovo má 40-tisíc zákazníkov.

Okrem toho Antik buduje v súčasnosti optiku v Stropkove, kde chce v prvej fáze preinvestovať 300-tisíc eur, a v dávnejšie ohlásenom Humennom, kde práce zdržala administratíva súvisiaca s povoľovacím konaním.

Foto na titulke - Gelnica.sk