Košický Antik Telecom expanduje. Najväčší lokálny provider na Slovensku plánuje v Humennom postaviť optickú sieť, s ktorou chce pokryť osemtisíc domácností. Firma o tom informovala v tlačovej správe.

V novej sieti mieni Antik poskytovať vysokorýchlostný internet s rýchlosťou až 70 megabitov za sekundu, digitálnu televíziu a bezplatné telefonovanie. Predaj služieb chce firma spustiť do konca tohto roka. Ako pre eTrend uviedol šéf Antiku Igor Kolla, v tom čase budú dostupné pre tisíc domácností. Celý projekt je naplánovaný na 12 mesiacov. Výšku investície I. Kolla špecifikovať nevedel: „Presné číslo budeme vedieť až po skončení projektu.“

Antik v súčasnosti prevádzkuje optickú sieť v Košiciach, kde s vyše tridsaťtisíc zákazníkmi dominuje v službách internetu a digitálnej televízie. Menšie siete má v Trebišove, Sečovciach, vo Vranove nad Topľou a v Svite. V podtatranskom regióne poskytuje bezdrôtový WiFi internet.

Senior Alarm

Ako uvádza Antik v tlačovej správe, humennská samospráva sa „už niekoľko rokov snaží nájsť investora, ktorý by popri komerčných službách v oblasti informatizácie pre domácnosti mal záujem podporiť aj prevádzku, prípadne aj investície do verejných komunikačných služieb“.

Jednou z nich je Senior Alarm. „Osamelí seniori alebo nevládni občania môžu pomocou náramkového tlačidla a zariadenia napojeného na sieť získať hlasové spojenie s pracovníkmi opatrovateľskej služby a v prípade nepríjemnej udalosti, napríklad pádu v kúpeľni alebo akútneho zdravotného problému, ľahko privolať pomoc,“ vysvetľuje primátor mesta Vladimír Kostilník.

Ako dodáva, náklady na prevádzku seniorskej služby sa „na základe našej žiadosti“ zaviazal znášať Antik. Provider zároveň bezplatne poskytne niekoľko desiatok internetových pripojení pre rodiny v núdzi.

Či je zápcha na Mierovej

Antik v Humennom postaví aj sieť bezplatných Wifi hotspotov. V miestach, ktoré si vyberú sami obyvatelia Humenného. Súčasťou projektu bude tiež pilotná prevádzka kamerového systému - zábery z nich budú môcť ľudia sledovať priamo na obrazovkách svojich televízorov.

Ďalšou doplnkovou službou má byť informačný systém, ktorý na zastávkach MHD ukáže polohu a predpokladaný čas príchodu autobusov a poinformuje aj o aktuálnom dianí v meste. Túto novinku bude mať Humenné podľa Antiku ako jedno z prvých miest na Slovensku.

Sledovanie vozidiel pobeží na báze GPS. Monitorovacími zariadeniami majú byť osadené aj v ostatné mestské vozidlá, napríklad mestskej polície a údržby ciest. Informácie o ich pohybe sa budú uverejňovať na internete, takže budú pod priamou kontrolou občanov. Mesto si od toho sľubuje lepší dohľad nad spotrebou pohonných hmôt a prevádzkovými nákladmi.

Foto na titulke - humenne.yw.sk