Cenová vojna pokračuje. Najprv vlani predstavil Amazon prvý tablet Kindle Fire za veľmi výhodnú cenu a nedávno zasa Google začal predávať oveľa vybavenejší Nexus 7, tiež „za pár drobných“. Vo štvrtok (6. septembra) na tlačovej konferencii výkonný riaditeľ Amazonu Jeff Bezos ukázal novú generáciu tabletov. A zmeny sa udiali aj pri klasických čítačkách s elektronickým papierom. Znova ide o novinky s agresívne nastavenými cenami.

Vlajkovou loďou kedysi len predajcu digitálnych kníh a hudby sa stáva Kindle Fire HD 4G. Už z názvu sa dá vytušiť, že ide o nástupcu minuloročného modelu, no s lepším displejom a podporou mobilných sietí štvrtej generácie. Displej nemá len vyššie rozlíšenie (konkrétne Full HD 1920x1080), no zväčšila sa aj jeho uhlopriečka zo siedmich na 8,9 palca. Full HD pri tomto, stále pomerne malom displeji znamená veľkú hustotu pixelov: ponúka jeden z najjemnejších obrazov na trhu.

Hardvérové prvky sú tiež prémiové. Základom je dvojjadrový procesor s taktom 1,5 GHz a od 16 do 64 GB vnútornej pamäte. Rozšíriť sa ale nedá, Amazon si skôr zakladá na svojich cloudových službách. Operačný systém je znova upravená verzia Androidu, čo môže znamenať mierne obmedzenia.

Napríklad aplikácie sa nakupujú a sťahujú z vlastného Amazon obchodu, nie z Google Play. Pevne určený je aj vlastný webový prehliadač Amazon Silk. Výhodou je, že tablet netreba nastavovať. Od výrobcu príde s už nastavenými parametrami podľa konta, ktoré používateľ na Amazone má.

Amazon prekvapil novými čítačkami a tabletmi

Kindle Fire HD 4G to doháňa rôznymi bonusmi. Tým najpodstatnejším je pripojenie na 4G sieť amerického operátora AT&T za 49 dolárov ročne. Majitelia nového tabletu môžu za ne mesačne presurfovať 250 MB. Ide o skromnejší balík, no výrobca tvrdí, že v porovnaní s inými tabletmi podporujúcimi 4G Kindle Fire HD 4G ušetrí používateľom na faktúrach za rok stovky dolárov.

Okrem 4G podporuje tablet, samozrejme, aj WiFi. Navyše má integrované dve dvojpásmové antény, takže novinka má mať najlepší a najrýchlejší prenos cez toto rozhranie oproti všetkým konkurentom. Napríklad o 43 percent rýchlejšie WiFi ako pri iPade 3.

J. Bezos ďalej vyzdvihuje dvojicu stereoreproduktorov s technológiou Dolby Digital, možnosť skajpovať cez prednú videokameru či výkonný grafický čip. A v neposlednom rade obrovskú databázu hudby, kníh, časopisov, filmov a seriálov. Tie sa po nákupe automaticky synchronizujú aj na ostatné zariadenia s aplikáciou Amazon. Či už na systéme Windows, Mac OS, iOS alebo Android.

Výdrž batérie je zatiaľ záhadou. Cena novinky je 499 dolárov pri 32 GB verzii, stovku treba priplatiť za dvojnásobnú pamäť. V ponuke bude aj rovnaký tablet, no bez 4G. Mal by na jedno nabitie vydržať 11 hodín. Jeho cena je 299, prípadne 369 dolárov pre verzie 16 a 32 GB.

Vylepšený bol aj vlaňajší Kindle Fire, teraz už s prídavkom HD. Sedempalcový displej má HD rozlíšenie 1280 x 800 bodov a o niečo výkonnejší procesor. Na pripojenie k internetu používa len WiFi, tiež s dvoma dvojpásmovými anténami. Na ukladanie dát je dostupných 16 GB za cenu 199 dolárov alebo 32 GB za 249 dolárov.

Amazon prekvapil novými čítačkami a tabletmi

Pre tých, ktorých hlavnou záľubou je čítanie kníh, je určený klasický Kindle. Najnovšia verzia sa nazýva Paperwhite. Rozmerovo podobná vlaňajšiemu modelu má tiež šesťpalcový displej, no použitá je nová technológia, ktorá razantne zvyšuje kontrast a hustotu pixelov.

Text by mal byť ešte lepšie čitateľný v akýchkoľvek podmienkach. Dokonca aj v tme. Amazon vyriešil nedostatok elektronického papiera a použil špeciálnu vrstvu, z akej sa vyrábajú optické káble. Túto fóliu osvetľujú len štyri LED diódy, no dokážu presvietiť rovnomerne celú plochu displeja. Kindle Paperwhite už neobsahuje žiadne hardvérové tlačidlá. Všetko, vrátane obracania strán sa robí pomocou dotykového displeja.

Amazon prekvapil novými čítačkami a tabletmi

Aj ten je zmenený, z infračerveného snímania prstov sa prešlo na kapacitné. Nový Kindle je tak ešte o niečo tenší a ovládanie presnejšie. Na výdrž batérie, ktorá je jednou z najhlavnejších výhod čítačiek to ale nemalo negatívny vplyv.

Amazon uvádza výdrž 8 týždňov pri pol hodine čítania so zapnutým podsvietením denne. Znova bude dostupná verzia s bezplatným 3G ako aj len s WiFi. Kindle Paperwhite 3G stojí 179 dolárov, bez 3G je o 60 dolárov lacnejší. Oznámená bola aj znížená cena najlacnejšieho Kindlu, predstaveného minulý rok. Ten sa už predáva len za 69 dolárov, čo je približne 55 eur. 

Amazon prekvapil novými čítačkami a tabletmi

Foto v článku - Amazon // Foto na titulke - SITA-AP