Úrad oznámil, že vystavil jednej z divízií Amazonu, a jej prototypu bezpilotného lietadla, certifikát, ktorý umožňuje testovacie lety nad súkromnými pozemkami mimo mesto.

Amazon, ktorý je najväčším internetovým predajcom v USA, požiadal o povolenie už vlani v júli. Lety sa podľa certifikátu môžu konať iba za denného svetla vo výške maximálne 120 metrov. Letúny sa nesmú dostať z dohľadu operátorov, ktorými sa môžu stať iba osoby s pilotnou licenciou.

Amazon v rámci svojho programu Prime Air vyvíja drony schopné dosiahnuť rýchlosť 80 kilometrov za hodinu a automaticky sa vyhýbať prekážkam. Firma doteraz bezpilotné lietadlá testovala mimo Spojených štátov, píše agentúra Reuters.

Americké zákony v súčasnosti komerčnú prevádzku bezpilotných lietadiel nedovoľujú. FAA však kvôli rastúcemu záujmu zo strany firiem i jednotlivcov pracuje na nových pravidlách pre používanie dronov pre komerčné i rekreačné účely.

Návrh pravidiel však musí prejsť verejnou diskusiou, takže sa očakáva, že prijatie jeho konečnej podoby potrvá minimálne rok.