Vo svete smartfónov majú najviac príležitostí ich spoznať predajcovia, manažéri mobilných operátorov a technologickí novinári. Ale len poslednej spomenutej skupine nezáleží na tom, ako sa smartfóny predávajú. Opýtali sme sa dvanástich slovenských „techžurnalistov“, aké modely mali v ich živote extra miesto. 

Technologickí novinári, rovnako ako kolegovia z auto-moto sveta, sú zvláštna sorta. Hľadajú odpovede na otázky čitateľov ako v klasickej žurnalistike, píšu o aktuálnom dianí v ich oblasti a komentujú dianie vo svete technológií. Navyše však do ich pracovnej náplne patrí testovanie produktov. Získavajú tým skúsenosti a objektívnejšie potom môžu porovnávať rôzne modely. Ale hlavne pomáhajú čitateľom pri rozhodovaní pred kúpou.

Vďaka tejto práci sa teda do rúk technologických novinárov dostali za ich kariéru desiatky a stovky smartfónov. Aký smartfón takíto ľudia používali najdlhšie (ako svoj primárny) a aké mobily si kupujú a prečo, keď môžu mať každý týždeň nejaký iný?

Aký smartfón majú slovenskí technologickí novinári?

Telefonujúci novinár Zdroj: Profimedia

Dvanástim novinárom sme položili tri otázky:

- Aký mobil momentálne používate ako svoj primárny mimo klasického jedno- až dvojtýždňového recenzovania iných modelov? Ako dlho a prečo?

-  Aký mobil ste si naposledy kúpili. Prečo práve tento model a ako dlho ste ho používali?

- Aký mobil ste za posledné roky používali kontinuálne najdlhšie. Ako dlho a prečo?

Lenka Ivančíková je jedna z veľmi mála žien, ktoré sa na Slovensku venujú písaniu o technológiách. Pre portál Fony.sk pracuje už šesť rokov.

Momentálne je jej primárny smartfón iPhone 7 Plus, pred ním to bol iPhone 6S Plus. iPhony používa už asi tri roky, pretože jej vyhovuje ekosystém, rýchlosť, stabilita a možnosti iOS. Okrem toho pracuje na MacBooku a aj členovia rodiny majú iPhony.

Naposledy si kúpila Galaxy S7 v marci tohto roka. Ale len pre test tejto, vtedy, novinky. Odpoveď na tretiu otázku je asi zrejmá. Je fanúšikom iPhonov, pretože sa pri nich menej znervózňuje ako pri Android modeloch.

Aký smartfón majú slovenskí technologickí novinári?

iPhone 7 Plus Zdroj: Apple

Richard Hombauer založil Fony.sk pred dvanástimi rokmi a doteraz je jeho šéfredaktorom. Poslednú dobu sa však viac venuje tvorbe videorecenzií a fotografovaniu testovacích smartfónov než písaniu recenzií. Ale aspoň krátko otestoval každý jeden mobil, ktorý sa na ich portáli objavil.

Po iPhone 6S (128 GB) si hlavne z pracovných dôvodov kúpil iPhone 7 (256 GB). Dôvodom bol hlavne záznam a strih videí priamo na tomto smartfóne. Pre množstvo videomateriálu sa mu zišla aj gigantická vnútorná pamäť nového iPhonu. Zatiaľ však váha, či sa kvôli chýbajúcemu jack konektoru, ktorý používa na pripojenie externého mikrofónu, a HDMI káblu nevráti k iPhonu 6S. Samozrejme, iPhone 7 si kúpil aj kvôli testovaniu a porovnaniu s predchodcami aj s konkurenciou. Motivovala ho aj lepšia predná kamera, silnejší reproduktor a optická stabilizácia fotoaparátu.

Už nevie s presnosťou povedať, ktorý mobil používal najdlhšie. Najspokojnejší doteraz bol s iPhonom SE. Má presne tie rozmery, ktoré mu vyhovujú. Na pracovné nasadenie však menší displej a 64 GB pamäť neboli vždy najvhodnejšie. Preto musel prejsť na iPhone 6S.

Aký smartfón majú slovenskí technologickí novinári?

iPhone SE Zdroj: Apple

Ján Trangel je vedúci testovacieho centra a píše pre Živé.sk a MobilMania.sk už viac ako jedenásť rokov.

V tieto dni aktívne používa dva smartfóny. Samsung Galaxy S7 Edge a iPhone 7. Oba považuje za úplnú špičku na trhu. A táto kombinácia mu umožňuje testovať novinky a aplikácie zo sveta Androidu aj iOS. Tieto mobily používa od ich uvedenia na slovenský trh. Teda približne pol roka Galaxy S7 Edge a mesiac iPhone 7.

Najnovší iPhone je aj mobil, ktorý si naposledy kúpil. Smartfón od Applu je podľa neho nevyhnutnosť pre každého, kto chce držať krok s najnovšími technológiami. „Nie je to o preferencii nejakého operačného systému na úkor iného, ale Apple je jednoznačne jedným z najväčších lídrov v inováciách a aj pri Apple platí pravidlo, že nové funkcie a vylepšenia je najlepšie testovať a skúšať práve na najnovšom type smartfónu.“

Bez prestávky používal posledné roky najdlhšie Galaxy S6 Edge. Vydržal mu takmer rok, kým po páde nepraskol displej. Aj napriek tomu ho doteraz používa, ale už len ako multimediálnu centrálu pre hi-fi vežu a ako diaľkový ovládač k televízoru. Galaxy S7 Edge už radšej nosí vždy v gumenom ochrannom obale.

Aký smartfón majú slovenskí technologickí novinári?

Galaxy S7 edge Zdroj: Samsung

Matúš Paculík je redaktorom denníka Sme piaty rok. Začínal však už v roku 2003 v časopise PC Space kde testoval hardvér a mobilné zariadenia.

Dlhodobo ešte donedávna používal iPhone 6S Plus. Po desiatich mesiacoch svoju SIM kartu preložil do iPhonu 7 Plus, ktorý si pred pár dňami kúpil. Na rozmery už bol zvyknutý, ocenil vyladený systém a dosť dôležitým faktorom je aj to, že používa aj iné Apple produkty. Najnovší iPhone 7 plánoval preskočiť, pretože až takú výraznú zmenu oproti 6S neprináša. Ale aj z pracovných dôvodov potreboval väčšiu vnútornú pamäť mobilu.

Počas jeho kariéry má ale silné miesto Palm Treo 650, ktorý používal takmer štyri roky. „Používal by som ho aj dlhšie, ale oprava pokazeného displeja už nebola rentabilná. Na vtedajšiu dobu (2005 až 2008) to bolo špičkové zariadenie s množstvom funkcií, aplikácií a hier,“ spomína. Ale viac ako rok bol spokojný aj s už raritným Dell Venue Pro so systémom Windows Phone.

Aký smartfón majú slovenskí technologickí novinári?

Palm Treo 650 Zdroj: Palm

Michal Chabada pracuje v MojAndroid.sk, ktorý založil pred šiestimi rokmi.

Aktuálne je jeho primárny smartfón súčasná vlajková loď od HTC, model 10. Rozhodol sa tak kvôli jednoduchému HTC Sense grafickému prostrediu, veľmi dobrému fotoaparátu, kvalitnému displeju a relatívne kompaktným rozmerom. Prešiel naň pred troma mesiacmi z Nexusu 6P, ktorý okrem iného disponoval čistým Androidom.

Bol to zároveň smartfón, ktorý si naposledy kúpil. Ako to býva zvykom, kupoval ho v zahraničí. Nexus zariadenia na Slovensku oficiálne nie sú dostupné. „Nexusy sú však moje srdcovky, preto som neodolal ani tejto verzii. Používal som ho 3 mesiace.“ Štvrťrok je obdobie, po akom stále mení smartfón. Najbližšie sa chystá na Moto Z. A potom, samozrejme, na Pixel od Googlu.

Aký smartfón majú slovenskí technologickí novinári?

HTC 10 Zdroj: HTC

Fero Chovaňák testujem smartfóny v MojAndroid.sk od jeho založenia. Za šesť rokov mu prešli rukami desiatky Android smartfónov.

Teraz funguje na Nexuse 5X, ktorý bol tak trochu z núdze cnosť. Nahradil Huawei P9, ktorému sa po páde rozbil displej. Ale Nexus si po tých mesiacoch obľúbil pre čistý Android a dostupnosť najnovších aktualizácií okamžite po ich nasadení. Veľkou výhodou tohto mobilu je podľa neho aj podpora komunity vývojárov, ktorá je pri písaní noviniek na ich webe dôležitou súčasťou.

Naposledy zainvestoval do HTC One M7 pred štyrmi rokmi, ktorý ho oslovil netradičným fotoaparátom a reproduktormi BoomSound. Bol to zároveň aj najdlhšie používaný smartfón. Vystačil mu viac ako rok. Ale odvtedy sa snaží smartfóny meniť častejšie, aby mal čo najväčší prehľad a skúsenosti.

Aký smartfón majú slovenskí technologickí novinári?

Nexus 5X Zdroj: Google

Martin Drobný je dvadsaťtri rokov riaditeľom vydavateľstva a od vlaňajška aj šéfredaktor PC Revue.

Používa Samsung Galaxy S6, ale hoci s ním bol veľmi spokojný, už sa obzerá po jeho nástupcovi. Po roku, odkedy si ho kúpil, už hľadá niečo s lepšou výdržou batérie aj vyšším jasom displeja. Najdlhšie však nosil vo vrecku HTC One X. Bolo to v dobe, keď ešte smartfón menil len každé dva roky. Teraz už kvôli prehľadu tento cyklus skrátil na polovicu.

Aký smartfón majú slovenskí technologickí novinári?

HTC One X Zdroj: HTC

Ondrej Macko je pravdepodobne najznámejší slovenský technologický novinár a necelé dva roky šéfredaktorom magazínu a portálu TouchIT. Predtým bol celých pätnásť rokov šéfredaktorom PC Revue a dva roky písal aj pre magazín CHIP.

Momentálne aktívne používa Samsung Galaxy S7 Edge, pretože je podľa neho vybavený najlepším fotoaparátom na trhu. Je s ním spokojný od uvedenia pred približne pol rokom. Celú kariéru strieda jeden testovací model za druhým. Naposledy si kúpil Motorolu V130 pred trinástimi rokmi. Fungoval s ním približne tri roky. V dobe smartfónovej si najviac rozumel s Galaxy Note 3, ktorý hlavne pre dotykové pero používal viac ako rok.

Aký smartfón majú slovenskí technologickí novinári?

Motorola StarTac 130 Zdroj: Photobucket

Roman Kadlec je v TouchIT od jeho založenia, predtým písal pre PC Revue a PC Space. V brandži je viac ako šesť rokov. Za svoj primárny smartfón si zvolil iPhone 6S Plus, ktorý používa od začiatku tohto roka. Vybral si ho kvôli operačnému systému, s ktorým má omnoho lepšie skúsenosti ako s konkurenčným Androidom. Väčší z iPhonov ho zaujal hlavne lepšou výdržou batérie a väčším displejom. Používa však aj sekundárny smartfón, ktorým je tiež rozmerný Huawei Mate 8. Oceňuje hlavne jeho výdrž a podporu dvoch SIM kariet.

iOS si naplno obľúbil už pred štyrmi rokmi, kedy si naposledy kupoval mobil. Bol ním iPhone 5, ktorý mu slúžil dva a pol roka. Žiaden iný mobil tak dlho nepoužíval. Dnes sa situácia zmenila, ale vtedy bol podľa neho Android ešte málo stabilný a spoľahlivý systém. iPhone 5 si ho získal aj nadčasovým dizajnom, čo sa potvrdilo aj nedávno, keď ho Apple oživil vydaním modelu iPhone SE.

Aký smartfón majú slovenskí technologickí novinári?

Huawei Mate 8 Zdroj: Huawei

Roman Calík je šéfredaktorom časopisu Techbox, ktorý založil pred viac ako desiatimi rokmi. Vtedy ešte pod názvom BCmobil.sk. V začiatkoch pracoval pre časopis Mobility a bol tvorom WAP portálu Xmobil. Skúseností s mobilmi má na rozdávanie. Zo všetkých dostupných modelov sa teraz rozhodol pre Galaxy S7 edge, ktorý používa od jeho uvedenia pred pol rokom. Dovtedy bol plne spokojný s Galaxy S6 edge, takže voľba bola jasná. Veľmi mu imponuje dizajn vlajkovej lode od Samsungu, ale aj odolnosť voči vode a podpora pamäťovej karty. Navyše si overil, že má najlepší fotoaparát medzi smartfónmi.

Už dlhšie používa výhradne testovacie telefóny, takže naposledy si kupoval HTC Desire pred asi piatimi rokmi. Ak by si kupoval mobil dnes, veľmi pravdepodobne by to bol iPhone 7. Kvôli držaniu hodnoty a iOS sa podľa neho konečne v dôležitých funkciách dotiahol na Android smartfóny. Doteraz najdlhšie bez prestávky používal Galaxy Note prvej generácia. Naplno využil pero S Pen, pretože v tej dobe práve zariaďoval svoje bývanie a náčrty ukazoval v predajniach či majstrom. Navyše na veľkom displeji sa lepšie organizovala tvorba webu Techbox.sk, ktorý vtedy práve tvorili.

Aký smartfón majú slovenskí technologickí novinári?

HTC Desire Zdroj: HTC

Štefan Porubský je v Techboxe už osem rokov a je šéfredaktorom on-line redakcie. Predtým bol šéfredaktorom portálu Mobil.sk. S menšími prestávkami je jeho primárnym smartfónom Xperia Z3 od Sony už od uvedenia pred dvoma rokmi. Okrem iného aj kvôli magnetickému konektoru na ľavej hrane, ktorý využíva pre príslušenstvo. Hlavne autorádio Sony vybavené týmto konektorom. Xperia Z3 je zároveň smartfón, ktorý vo svojom živote zatiaľ používal najdlhšie. Na kúpu posledného smartfónu si veľmi nepamätá. Bola to však Lumia pre manželku.

Aký smartfón majú slovenskí technologickí novinári?

Sony Xperia Z3 Zdroj: Sony

Drahomír Piok je známa tvár Hospodárskych novín už štvrtý rok. Hlavne pre jeho videotesty automobilov. Ale venuje sa aj technológiám. Predtým písal pre Techbox.

Naposledy si bol osobne kúpiť iPhone 7 Plus v Nemecku v prvý deň predaja. Nahradil dovtedajší iPhone 6. Pre jablkový smartfón sa rozhodol preto, že z profesionálneho hľadiska potrebuje mať vlajkovú loď na porovnávanie s konkurenciou. Ak by nebol v tejto branži, tvrdí, že by si vystačil aj so starším iPhonom. Zároveň je používateľom Mac počítača, takže je naviazaný na ich ekosystém. „A tomu nedokáže nikto konkurovať,“ tvrdí.

Pred iPhonmi si zadovážil Galaxy Note, Galaxy S2 a ešte pred nimi Nokiu N900, na ktorú má doteraz najlepšie spomienky. Neboli v jeho vrecku tak dlho ako iPhone 5 či potom iPhone 6, ktoré mení vždy po dvoch rokoch. „Nech to znie akokoľvek otrepane, Apple produkty patria medzi najspoľahlivejšie. Rokmi som si to niekoľkokrát overil." 

Aký smartfón majú slovenskí technologickí novinári?

Nokia N900 Zdroj: Nokia