Posledné mesiace sú plné afér známych osobností, ktoré mali niekoho sexuálne obťažovať a zneužívať. Hashtagy ako #metoo a #timeisup dostali túto problematiku do pozornosti miliónov ľudí a motivovali obete k vystúpeniu z tieňa. Samozrejme, občas dochádza aj k usvedčeniu z krivého svedectva. Aby sa to stávalo čo najmenej, má pomôcť pripravovaná mobilná aplikácia od holandskej firmy LegalThings.

Základom appky je udelenie vedomého súhlasu k sexuálnemu styku. Rýchlo a jednoducho, stačí prijať žiadosť a kliknúť na krížik alebo srdce. Má ísť o digitálnu právne záväznú dohodu, ktorá sa prípadne môže neskôr použiť na súde.

LegalFling využíva technológiu Blockchain, vzájomné odsúhlasenie je teda verifikované podobne ako transakcia v kryptomene. Zároveň to je záruka toho, že nedôjde k narušeniu súkromia.

Ako predísť obvineniu zo zneužitia? Súhlas na sex si vypýtajte cez appku

Zdroj: LegalThings

Aplikácia tiež v nastaveniach umožňuje vybrať si, aké praktiky sú dovolené a ktoré zakázané. Podľa toho si možno vyberať partnera. Napríklad tak, aby obom neprekážalo robenie pikantných záberov pri danej aktivite. Ak si to jedna zo strán v aplikácii nastaví ako zakázané a aj tak by sa takéto fotky dostali na verejnosť, pôjde o porušenie kontraktu a právnik bude mať na súde menej práce pri žalobe.

LegalFling bude dostupná pre Android aj iOS, ak ju Google a Apple schvália.

Áno, princíp fungovania je presne taký bizarný, ako by ste si predstavovali. To nie je všetko. Má tiež niekoľko prekvapujúcich vlastností, niektoré z nich vyznievajú až tragikomicky.

Ako predísť obvineniu zo zneužitia? Súhlas na sex si vypýtajte cez appku

Zdroj: LegalThings

Je toto skutočne bezpečný systém poskytovania súhlasu? Vyzerá to totiž tak, že sa stačí dostať k mobilu partnera a kliknúť na jednu ikonu.  

V nastaveniach preferencií je 5 možností. Povolenie fotografovania alebo drsného slovníka či zákaz styku bez kondómu ešte dáva zmysel. Ale kto si zaškrtne, že mu nevadí partner s prenosnou pohlavnou chorobou?

Trochu zvláštne vyzerá aj možnosť hromadného zasielania žiadosti v aplikácii LegalFling.

A v neposlednom rade, v otázkach a odpovediach tvorcovia tvrdia, že nie stále znamená nie. A že jedna zo strán stále môže zmeniť názor jediným kliknutím. Takže na druhý deň ráno môže niekoho čakať nemilé prekvapenie. Čím celá aplikácia prestáva dávať zmysel. Ale kto vie, možno v tejto dobe sa ozaj (aspoň v určitých kruhoch) uchytí. Nie je prvá a už pred tromi rokmi prišla podobná aplikácia Are We Good 2 Go? s možnosťou vybrať si, ako veľmi je daná osoba pod vplyvom alkoholu. Nejako sa však neuchytila. 

Ako predísť obvineniu zo zneužitia? Súhlas na sex si vypýtajte cez appku

Are We Good 2 Go aplikácia Zdroj: Flickr