Preplňovanie, ale aj šialené atmosférické motory točiace 9 000 otáčok za minútu. Čistokrvné športové autá určené na okruh, ale aj supervýkonné luxusné GT. SUV s bezkonkurenčnými jazdnými vlastnosťami v teréne ako aj na pretekárskej trati. Portfólio značky Porsche je vskutku široké. S príchodom hyperšportu Porsche 918 Spyder sa ešte rozšírilo smerom k alternatívnym pohonom. Porsche ukázalo, že hybrid nemusí byť nudný – naopak. Môžete z neho mať zimomriavky. A že je táto technológia neskutočne efektívna? O tom svedčí rekordná jazda pretekárskeho špeciálu Porsche 919 Hybrid Evo na Nordschleife, z ktorej zostáva rozum stáť. Zábery, pri ktorých sa ťažko verí, že nie sú zrýchlené, pochádzajú z najrýchlejšej jazdy na tomto najťažšom okruhu na svete. A že autá schopné takejto jazdy nevznikajú len pre víťazstvá na okruhu, ale aj pre osoh a potešenie zákazníkov, dosahujú najnovšie modely Panamera e-Hybrid.

Ilustračné foto.
Zdroj: Porsche
Ilustračné foto.

Vrchol aj vďaka elektrine
A keďže sme začali tým najlepším, rovno v tomto trende pokračujme. Vrcholná verzia Panamery, ktorá vás dokáže bez spotrebovania kvapky benzínu nehlučne doviezť až do vzdialenosti 50 km, má výkon neuveriteľných 515 kW (700 koní) a krútiaci moment 870 Nm! Zoznámte sa s Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid. Opačné svety k sebe nikdy nemali tak blízko. Na jednej strane lepší hybridný systém s väčšou batériou a o 30 % lepším dojazdom, na druhej strane výkonnejší biturbo osemvalec. Na jednej strane lepší komfort novo nakalibrovaného vzduchového podvozka, na druhej strane ešte sebaistejšie a agilnejšie jazdné vlastnosti. A viac rýchlosti. Koľko? Katapult pozostávajúci z pohonu všetkých kolies, systému Launch Control a ultrarýchlej 8-stupňovej dvojspojkovej prevodovky PDK vám dopraje stovku za 3,2 sekundy a zrýchľovať budete, až kým nedosiahnete rýchlosť 315 km/h. Alebo zvoľnite, užívajte si luxus, komfort a pohodlie vylepšeného podvozka a jazdite na elektrinu. Oba svety sú od seba vzdialené len pootočením voliča jazdných režimov na volante.

Ilustračné foto.
Zdroj: Porsche
Ilustračné foto.

Novinka v ponuke
Novinkou v ponuke plug-in hybridných modelov je Porsche Panamera 4S E-Hybrid, ktoré predstavuje akúsi zlatú strednú cestu, pričom nemusíte mať pocit, že si niečo odopierate. Iba 3,7 sekundy na dosiahnutie tempa 100 km/h a maximálka 298 km/h sú len ťažko parametre, nad ktorými sa dá ohŕňať nos. Má ich na starosti kombo spaľovacieho 2,9-litrového motora V6 s výkonom 324 kW (440 k) a elektromotora s výkonom 100 kW (136 k). Boli by ste prekvapení, aký vokálny dokáže byť tento šesťvalec, keď vydychuje cez otvorené klapky športového výkonu.

Ilustračné foto.
Zdroj: Porsche
Ilustračné foto.

Chcete túto Panameru vidieť a počuť v akcii na slovenských cestách? Zavítajte na Instagram @porscheslovensko, kde vás čaká lokálny obsah s najzaujímavejšími modelmi zo Stuttgartu.

Ilustračné foto.
Zdroj: Porsche
Ilustračné foto.
Advertisement