Telekomunikačný úrad (TÚ) SR vo štvrtok (6. júna) otvoril verejnú konzultáciu o výberovom konaní na frekvencie na prevádzkovanie mobilných sietí 4. generácie (4G).

Konzultácia je v zásade spustením procesu prideľovania licencií na ich využívanie. Dokument, ktorý k nej úrad vydal, obsahuje pomerne presné podmienky, no termín vyhlásenia tendra sa v nej nešpecifikuje.

TÚ SR chce frekvencie prideľovať formou elektronickej aukcie. Celková vyvolávacia cena frekvencií v pásmach 800 MHz, 1 800 MHz a 2 600 MHz je 142,4 milióna eur.

Najväčší balík (114 mil. €) očakáva regulátor za frekvencie v pásme 800 MHz. Tie sú kľúčové na pokrytie rozľahlých oblastí novými širokopásmovými službami, predovšetkým superrýchlym mobilným internetom, technológiou LTE.

Prilákať štvrtého

Zo zverejneného dokumentu ďalej vyplýva, že TÚ SR ustúpil z pôvodných predstáv, podľa ktorých by sa traja existujúci operátori – Slovak Telekom, Orange a Telefónica (O2) – nemohli uchádzať o nové pásma.

Takzvané vyhradenie pásma avizuje regulátor len pre pásmo 1 800 MHz. O to budú môcť licitovať len záujemcovia o post štvrtého slovenského operátora. Súčasná trojka už tieto frekvencie má a využíva.

Podmienky pre nového konkurenta mieni TÚ SR vytvoriť formou národného roamingu. V princípe mu stačí, ak získa dostatočný prídel v pásme 1 800 MHz (v prepočte na vyvolávaciu cenu za 6,6 mil. €) a sieťou pokryje 20 percent obyvateľstva.

Potom môže zavedených operátorov požiadať o využívanie všetkých ich sietí (aj starších, v pásme 900 MHz) na dobu desiatich rokov.

Ďalším znakom snahy o pritiahnutie konkurencie sú termíny, týkajúce sa výstavby sietí. Úspešný uchádzač o frekvencie v pásme 1 800 MH musí sieťou pokryť 25 percent populácie Slovenska do konca roka 2020.

V prípade pásma 800 MHz je to polovica obyvateľstva do konca roka 2018. Samotné licencie budú platné do 30. júna 2028.

Kto bude mať o vstup na slovenský trh záujem, zatiaľ zrejmé nie je. V minulosti sa špekulovalo o vietnamskom operátorovi Viettel.

No prihláška do tendra môže prísť aj od niektorej z česko-slovenských finančných skupín. Prípadne z Ruska, ktorého firmy sa v ostatnom čase aktivizujú práve v strednej Európe (napríklad Sberbank v oblasti bankovníctva).

Ako ďalej

Regulátor tiež v konzultačnom dokumente dáva do pľacu aj predstavu o veľkoobchodných ponukách. Na ich báze fungujú najmä virtuálni mobilní operátori (MVNO), ako je v súčasnosti Tesco Mobile.

Kedy príde k vyhláseniu samotného tendra, zatiaľ zrejmé nie je. Jasné je len to, že pripomienky ku konzultačnému dokumentu môžu záujemcovia posielať úradu do 10. júla 2013.

Dlhodobou ambíciou TÚ SR je zbehnúť elektronickú aukciu o nové frekvencie do konca tohto roka. Vzhľadom na prichádzajúce letné obdobie a existujúci sklz (na konzultáciu sa čakalo od marca) treba túto predstavu chápať skôr orientačne.

Elektronickej aukcie zrealizuje česká spoločnosť e-Fractal. Zmluvu s ňou na 195-tisíc eur bez DPH na základe výsledku verejného obstarávania uzavrel úrad koncom mája.

Foto na titulke - TREND/Jozef Andacký