Prvým krokom je, samozrejme, registrácia do služby Spotify. Na prvých 30 dní je Premium účet zdarma, takže si každý môže vyskúšať všetky jej možnosti. Neskôr možno bude stačiť aj bezplatná verzia, ktorá má však obmedzenia ako napríklad reklamné spoty medzi skladbami, nižšiu kvalitu streamu alebo neúplnú ponuku organizácie playlistov a podobne. Aj tak je ale na výber celá databáza približne 20 miliónov skladieb.

Po nainštalovaní aplikácie do smartfónu a prihlásení sú všetky kroky používateľa synchronizované. Čo označíte hviezdičkou na počítači, to je označené aj v aplikácii. Playlist vytvorený na mobile je hneď v ponuke aj v Mac OS verzii Spotify.

Hlavné menu sa spúšťa tlačidlom v hornom ľavom rohu. Na výber je vyhľadávanie skladieb, albumov alebo interpretov. Potom je to záložka Browse, kde sú vo veľkých dlaždiciach rozdelené pesničky podľa žánru alebo okolností. Služba tak namieša hudbu, aby sa hodila do kolónky Rock, Pop, Party, Workout, Travel, Kids a podobne.

10 dní so Spotify

Zdroj: Spotify

Ďalšou možnosťou je Discover, teda objavovanie nového. Tu sa zobrazujú albumy, ktoré by sa vám mohli páčiť. Spotify ich navrhuje na základe toho, čo ste doteraz počúvali. Prípadne to, čo zdieľajú alebo odporúčajú vaši priatelia na Facebooku.

Funkcia Radio predstavuje miešanie hudby podľa určitého parametra. Tým je v praxi obľúbená skladba alebo žáner. Je ich 30, plus tie, ktoré ste si vytvorili sami a ktoré odporúča sama služba.

Nasleduje záložka Playlists, ktorej názov hovorí za všetko. Vytvorené playlisty sa dajú zdieľať, založiť na nich rádio alebo stiahnuť do telefónu. Potom sa dajú počúvať aj v oblasti bez signálu. Ďalej je tu už len záložka s prijatými správami a správou vašich facebookových priateľov, ktorí Spotify tiež používajú.

Na poslednej pozícii sú nastavenia, napríklad dĺžka prekrývania, povolenie zdieľania toho, čo počúvate na Facebooku alebo výšku kvality prehrávania počas streamingu a počas sťahovania do mobilného zariadenia. Ide o formát Vorbis a dátový tok 64, 180 a 320 kbps.

10 dní so Spotify

Zdroj: Spotify

Pri samom prehrávaní sa takmer na celú plochu displeja zobrazuje album a základné ovládanie, vrátane prelínania alebo opakovania. Tiež sa dá skladba označiť za obľúbenú, zdieľať, pridávať do playlistu alebo spúšťať na jej základe Radio. Ak sa počas prehrávania pozerajú nastavenia či playlisty, prehrávaná skladba je stále zobrazovaná v malom pruhu na spodku displeja.

Počas desiatich dní používania bola aplikácia stabilná a ani raz „nespadla“, hoci sme ju testovali päť dní do týždňa. Súčasťou inštalácie je aj widget na pracovnú plochu. Za menší nedostatok by sa dala označiť absencia pokročilejších nastavení hudby, grafický ekvalizér a podobne. Prípadne aj to, že s grafickým rozhraním sa treba zmieriť, meniť sa nedá. 

10 dní so Spotify

10 dní so Spotify

10 dní so Spotify