Monetárna politika ECB by sa mala vrátiť do normálu. Vyžaduje si to miera inflácie v eurozóne, ktorá sa drží nad inflačným cieľom vo výške dvoch percent. Povedal to guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau.

Jadrová inflácia v eurozóne, ktorá neberie do úvahy ceny potravín a energií, sa v máji vyšplhala na 3,8 percenta. „Miera inflácie nie je len príliš vysoká, je aj priveľmi plošná. To si vyžaduje návrat monetárnej politiky do normálneho režimu. Hovorím o normálnom režime, nie sprísňovaní,“ poznamenal F. Villeroy. O ďalších podrobnostiach nehovoril, keďže predstaviteľov ECB čaká dvojdňové zasadnutie, ktoré sa skončí 9. júna.

Predchádzajúce vyjadrenia Christine Lagarde, šéfky ECB, naznačujú, že banka ukončí program nákupu aktív a v júli a v septembri bude nasledovať zvyšovanie úrokových sadzieb. V júli aj v septembri by mali úrokové sadzby stúpnuť o 0,25 percentuálneho bodu. V reakcii na tieto komentáre F. Villeroy poznamenal, že proces zvyšovania sadzieb by mal byť „postupný, no rozhodný“.

Podľa F. Villeroya budú pred vládami krajín eurozóny nové výzvy. „Fiškálne politiky budú naďalej ovplyvnené vyššími verejnými dlhmi, ktoré sú pozostatkom pandemickej krízy, a pridá sa zvyšovanie úrokových sadzieb,“ poznamenal. Eurozónu podľa jeho slov čaká obdobie pomalého hospodárskeho rastu, v horšom prípade ekonomická stagnácia.  

Ďalšie dôležité správy

Na ilustracnej snimke vystavba bytovych domov v Bratislave.
Neprehliadnite

Ceny hypoték stúpajú. Rast úrokových sadzieb sa iba začína, budú niekoľkonásobne drahšie