Veliteľ skupiny ukrajinských vojakov, nachádzajúcich sa stále v oceliarňach Azovstaľ v obkľúčenom ukrajinskom meste Mariupol, v sobotu niekoľko hodín po evakuácii posledných civilistov z oceliarní znova požiadal o pomoc.

Veliteľ ukrajinskej 36. brigády námornej pechoty Serhij Volynskyj uviedol, že jeho vojaci už dúfajú iba v zázrak, „že vyššia moc nájde spôsob, ako ich zachrániť!"

Moskva nevyjednáva

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj informoval, že sa snažia diplomatickou cestou s Rusmi dohodnúť, aby aj zvyšní vojaci v oceliarňach, odolávajúci celé týždne útokom ruských síl, dostali možnosť odísť. Moskva však nijako nenaznačila, že je ochotná viesť o tom rozhovory.

Volynskyj napísal, že počas sobotňajšej evakuácie civilistov z Azovstaľu traja z jeho vojakov padli a šiesti boli ranení.

Bolesť a utrpenie

„Vyzerá to tak, ako by som sa ocitol v nejakej zlovestnej reality šou, v ktorej naši vojaci bojujú o svoje životy a celý svet túto zaujímavú epizódu sleduje," sťažoval sa Volynskyj. „Bolesť, utrpenie, hlad, skľúčenosť, slzy, strach, smrť. To všetko je skutočné," dodal veliteľ. Zverejnil aj svoju fotografiu, na ktorej je neoholený, s kalným pohľadom a zrejme aj s poraneným nosom.

Ďalšie dôležité správy

Muž a dievča, ktorí sa skrývali v oceliarňach Azovstaľ, kráčajú k autobusu s nápisom 9. máj, ktorý stráži ruský vojak v obliehanom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol počas 72. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v piatok 6. mája 2022.
Neprehliadnite

Z mariupolských oceliarní Azovstaľ evakuovali všetky ženy, deti a starcov