Vo Zvolenskej Slatine v okrese Zvolen aj naďalej zasahujú dobrovoľní hasiči, odčerpávajú vodu zo zaplavenej dediny a monitorujú situáciu. ,,Keďže stále prší, naďalej máme rozmiestnené vaky a vrecia, pretože voda síce oproti skorému ránu poklesla, do koryta sa však zatiaľ nevrátila. Stále sú zaplavené okolité územia, našťastie, nie cesty," uviedla pre TASR starostka obce Zvolenská Slatina Mária Klimentová. ,,Predpoveď počasia však stále nie je priaznivá," dodala s tým, že situácia je najhoršia na toku rieky Slatina.

Pre povodeň vyhlásila samospráva tretí stupeň povodňovej aktivity. V stredu ráno to potvrdil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák. Vodný tok rieky Slatina sa vylial z koryta na poľnohospodársku pôdu. Pre vysokú hladinu vodného toku Slatina sa zdvihla aj hladina toku Rybný potok, čo spôsobilo vyliatie vôd cez brehové čiary.

Podľa starostky voda v noci ohrozovala miestne komunikácie i okolité domy. ,,Hasiči nainštalovali v najkritickejších miestach povodňové vaky, obec spolu s dobrovoľnými hasičmi pripravila viac ako 450 vriec, ktoré rozviezli do ohrozených obydlí. Zároveň sme nepretržite prečerpávali vodu, aby nezaplavovala záhrady a dvory rodinných domov," opísala atmosféru v dedine.

Dážď spôsobil problémy aj v Banskej Bystrici. Neustávajúci dážď spôsobuje problémy priamo v centre mesta, kadiaľ popri hlavnom cestnom ťahu I/66 preteká rieka Hron a kde už dlhší čas Slovenský vodohospodársky podnik robí výstavbu protipovodňových opatrení. Hladina rieky od utorka večera nebezpečne stúpla a v stredu preto hlavnú cestu lemovali hasičské autá, hasiči tam budovali protipovodňové bariéry.

,,Hron nám v noci stúpol na takú úroveň, že bolo potrebné vykonať protipovodňové opatrenia na Huštáku. Vybudovali sme bariéry v dĺžke zhruba 130 metrov a pri zimnom štadióne v dĺžke približne 240 metrov, plus vodohospodári zabezpečili úseky, kde protipovodňová ochrana mesta nie je dokončená," reagoval v stredu pre TASR Erik Piater z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici. Hron zatiaľ nestúpa, hasiči opatrenia dokončujú a pokiaľ hladina rieky nestúpne, malo by to postačovať. Desiatky príslušníkov HaZZ sú aktuálne v teréne a pomáha im okolo 30 ľudí z dobrovoľných hasičských zborov z okolitých obcí. Podľa hydrometeorológov hladina Hrona stúpla z utorka zo 170 centimetrov na stredu asi o meter pri násobne zvýšenom prietoku.

Na väčšine územia Slovenska dosiahli hladiny vodných tokov rôzne stupne povodňovej aktivity. Výstraha tretieho stupňa pred povodňami platí na Slovensku aktuálne pre desať okresov. Týka sa to okresov Trnava, Turčianske Teplice, Žilina-Rajčanka, Prievidza, Zvolen, Revúca, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice-okolie - Hornád.