R. Fico ju k tomuto kroku vyzval po medializovaných informáciách o nákupe drahšieho CT prístroja v piešťanskej nemocnici. O predraženom nákupe ako prvá informovala televízia Markíza a denník Sme.

„Proces obstarania CT prístroja vyvoláva pochybnosti a na tieto pochybnosti nestačí reagovať len tým, že budú odvolaní členovia správnej rady, ale musí niesť zodpovednosť aj ten, kto týchto ľudí riadi a kto týchto ľudí kontroluje,“ povedal R. Fico.

Z. Zvolenská v samostatnom stanovisku potvrdila, že preberá plnú politickú zodpovednosť a podáva demisiu. Ministerka podľa jej slov nevie povedať, či postup v nemocnici bol alebo nebol zvolený správne. Rozhodla sa podať podnet ako na Úrad pre verejné obstarávanie, tak aj na Najvyšší kontrolný úrad.

„Čo však povedať viem, že nominanti ministerstva zdravotníctva v správnej rade piešťanskej nemocnici ma riadne neinformovali o postupoch v tejto nemocnici,“ uviedla Z. Zvolenská.

Zároveň podotýka, že nemocnice vo forme neziskových spoločností nie sú organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva a nevzťahuje sa na ne jej príkaz o predchádzajúcom súhlase na začatie verejného obstarávania, a ani na ich kontrolu.

Kopanec dostala aj Zmajkovičová

Aj poslankyňa parlamentu za Smer-SD Renáta Zmajkovičová sa vzdala pre sporný nákup CT zariadenia funkcií. Nebude už viac podpredsedníčkou parlamentu a abdikovala aj z pozície predsedníčky dozornej rady piešťanskej nemocnice. Potvrdila to sama R. Zmajkovičová.

Podľa R. Fica je totiž druhou osobou, ktorá zodpovedá za to, čo sa dialo v piešťanskej nemocnici. „Boli odvolaní členovia správnej rady, boli urobené všetky kroky na kontrolu, čo sa vlastne udialo, ale nemôžeme jednoducho zniesť, aby tieto pochybnosti naďalej pretrvávali,“ skonštatoval premiér.

Ako povedala R. Zmajkovičová, chce, aby celý proces bol nezávisle preskúmaný a aby celá vec nebola spolitizovaná. „Viem, že na Slovensku nie je obvyklá takáto politická kultúra, ale mne nejde o funkcie,“ povedala.

Tvrdí, že ako predsedníčka dozornej rady nevstupuje do rozhodovacieho procesu nemocnice. „Mojím osobným záujmom je, aby sa všetky skutočnosti nestranne prešetrili, či všetky úkony a rozhodovacie procesy boli v súlade so zákonom. Preto som sa rozhodla odstúpiť z funkcie predsedníčky dozornej rady piešťanskej nemocnice,“ uviedla.

Funkcia podpredsedníčky parlamentu nemá podľa nej žiadny súvis s funkciou predsedníčky dozornej rady piešťanskej nemocnice. „Možno neobvyklé na Slovensku, rozhodla som sa odstúpiť z funkcie podpredsedníčky NR SR, pretože moje pôsobenie v politike nie je o funkciách, ale o presadzovaní hodnôt,“ vyhlásila.

Baránek: Za kauzou musí byť niekto iný, treba skúmať prepojenie na Pašku

Za kauzou nákupu CT-prístroja musí byť podľa analytika Jána Baránka niekto iný, ako sú ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a podpredsedníčka NR SR Renáta Zmajkovičová. Ako povedal, ony dve to nemohli samé spískať, musí tam byť niekto ďalší.

„Neboli do toho zainteresované len ony dve. Pri takých sumách je viac osôb, ktoré participujú. Zaujíma ma teda, či odhalíme, kto je autor klientelizmu a či bude niesť zodpovednosť,“ vyhlásil J. Baránek.

Podľa analytika treba zistiť a prípadne potvrdiť možné prepojenie na predsedu parlamentu Pavla Pašku. Zaujíma ho však aj to, čo bude s peniazmi. „Aspoň časť preplatených peňazí by sa mohla zosobniť, pretože argument, že rozdiel v cene je pre spôsob platby, je nezmyselný. Nevidel som taký lízing, kde by sa predražil produkt trojnásobne,“ dodal.

Predbehli opozíciu

Ministerka zdravotníctva mala už po druhýkrát počas svojho funkčného obdobia čeliť odvolávaniu v parlamente. Terajším dôvodom bol medializovaný nákup CT prístroja v piešťanskej Nemocnici Alexandra Wintera. Iniciátormi odvolávania boli opozičné strany SaS, NOVA a OĽaNO, ktoré začali zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze k návrhu na vyslovenie nedôvery.

„Ako som sa rozprával s kolegami, už dvadsať podpisov je istých. Oslovíme zvyšných opozičných kolegov, ja si myslím, že pri takejto očividnej rozkrádačke, pri takomto svinstve, kde stroj je kúpený trikrát drahšie a ukradnutý milión eur, nebude s tým mať žiadny opozičný poslanec problém,“ skonštatoval ešte predtým, ako ministerka prišla o rezort predseda SaS Richard Sulík.

Opozičné strany si boli vedomé, že Z. Zvolenskú sa im nepodarí zbaviť funkcie, odvolávanie v parlamente však brali ako dobrú príležitosť hovoriť o prípade v pléne a pred ľuďmi tak, aby si vedeli názor urobiť sami.

Odstúpiť by mal aj kráľ zdravotníctva Paška, tvrdí SaS

SaS medzi odstupujúcimi funkcionármi Smeru-SD chýba predseda parlamentu Pavol Paška. Odvolanie ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej bolo po odhalení škandálu okolo predraženého nákupu CT-prístroja v piešťanskej nemocnici podľa liberálov jediným možným politickým krokom.

„Tvárou v tvár jasnému straníckemu klientelizmu i návrhu na odvolanie ministerky, ktorý dnes iniciovali strany SaS, NOVA a OĽaNO, musel Robert Fico pristúpiť k zmene, ktorú mal vykonať už dávno,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Nepochopiteľné podľa SaS je to, že medzi odvolanými chýba predseda parlamentu Pavol Paška, niekdajší člen predstavenstva spoločnosti, ktorá má predražený prístroj dodať. "Vyvodenie zodpovednosti a politická očista mala jednoznačne zahrnúť aj nekorunovaného kráľa slovenského zdravotníctva Pavla Pašku, bez ktorého sa podľa mnohých v zdravotníctve ani lístok nepohne,“ dodal predseda liberálov.

Obstaranie CT prístroja je aj podľa predsedu hnutia NOVA Daniela Lipšica biznis P. Pašku. Ako povedal, P. Paška firmu, ktorá CT dodala a v ktorej kedysi pôsobil ako konateľ, dodnes ovláda.

„Renáta Zmajkovičová a Zuzana Zvolenská pôsobia v kauze len ako biele kone. Hlavný zodpovedný je Paška, nie tie dve,“ vyhlásil D. Lipšic. Preto chce osloviť opozičných poslancov, aby iniciovali schôdzu parlamentu na odvolávanie P. Pašku. „Paška je big boss v Smere, preto si na neho nikto netrúfa,“ dodal D. Lipšic.

Prístroj predali o 600-tisíc drahšie firme so stopou k Paškovi

Podľa medializovaných informácií kúpila piešťanská nemocnica CT prístroj za 1,6 milióna eur, čo je o 600-tisíc viac, ako vysúťažilo predchádzajúce vedenie. Víťazom tendra sa stala spoločnosť Medical Group SK, kde v minulosti pôsobil aj predseda parlamentu Pavol Paška.

V správnej rade nemocnice sedeli za rezort zdravotníctva štyria ľudia, medzi nimi napríklad spevák Michal Straka, známy pod menom Ego, v dozornej rade zase poslankyňa Renáta Zmajkovičová (Smer-SD), ako aj jej poslanecká asistentka Adriana Herdová.

„Ak chcú kolegovia so Smeru kradnúť, tak nech kradnú na diaľniciach a tendroch. Ale kradnúť v zdravotníctve, považujem za perfídne,“ vyhlásil predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic. Ten informoval, že zároveň podajú na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie vo veci podozrenia so spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

D. Lipšic poukázal na to, že firma Medical Group za prvej vlády Roberta Fica zdesaťnásobila svoje obchody s nemocnicami, zo štyroch miliónov eur na viac ako 40 miliónov eur. Zároveň podotýka, že vlastníkom firmy je spoločnosť, ktorá kedysi sídlila na Cypre, neskôr sa presídlila na Belize. „Cyprus pristúpil na dohodu o výmene údajov o tom, kto sú skutoční vlastníci firmy a Belize ešte nie. Aby sa zakryl skutočný vlastník Medical Group SK, bolo potrebné sa formálne presťahovať,“ uviedol D. Lipšic.