Premiér Igor Matovič dnes zverejnil celkovú účasť celoplošného testovania, ktoré sa konalo cez víkend. „Bola to najmasovejšia akcia, akú sme kedy zorganizovali. A zároveň v najkratšom čase. Výsledok pritom hovorí sám za seba. Jednotka so štyrmi hviezdičkami," povedal premiér. Na testovanie prišlo celkovo 3 625 332 ľudí z toho 38 359 malo test pozitívny, čo predstavuje 1,06 percenta.

Matovič žiada, aby tí, ktorí boli otestovaní pozitívne, zostali doma a snažili sa kontaktovať všetkých, ktorí by tiež mohli byť nakazení. Najväčšiu pozitivitu mali okresy Čadca (3,22) a Stará Ľubovňa (2,9). Najmenší pomer pozitívnych testov bol v Revúcej a Rožňave, a to necelé tri desatiny percenta. V Bratislave bolo pozitívnych 0,33 percenta testov. „Prvýkrát počast tohto zápasu s Covid-19 sme sa mohli zomknúť a každý mohol pridať ruku k dielu," skonštatoval Matovič.

predseda vlády Igor Matovič celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19
Neprehliadnite

Druhé kolo testovania by nemuselo byť v každom okrese. Čaká nás ťažká zima, tvrdí Matovič

Porovnal tiež výsledky okresov na Orave a v Bardejove z pilotného testovania. Tvrdí, že v okrese Námestovo sa po týždni znížilo percento zistených nakazených z 4,77 na 1,8 percenta. „To je odpoveď všetkým kuvikom, ktorí hovorili, že používať antigénové testy na identifikovanie ľudí a na boj s Covid-19 jednoducho nie je správna zbraň," podotkol s tým, že takýto efekt sa očakáva na celom Slovensku.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) si myslí, že v rámci tohto kola celoplošného testovania rezort obrany zvládol úlohu od vlády s úspechom. Zdôraznil, že celú operáciu zvládli dobre aj ostatné zložky vrátane samospráv. „Čísla potvrdzujú, že projekt má zmysel. Je jednoduchý? Nie je. Ani logisticky, ani vzhľadom na personál, ani na ďalšie investície, ale má zmysel," podotkol. Zároveň priblížil, že za sobotu (31. 10.) bolo otestovaných spolu v nemocniciach, firmách či domovoch sociálnych služieb 2,65 milióna ľudí a v nedeľu (1. 11.) 970- tisícobyvateľov. Uviedol, že potenciál zúčastniť sa na testovaní malo odhadom zhruba 3,75 až 3,8 milióna ľudí.

Celoplošné testovanie môže byť podľa premiéra alternatívou k tvrdému lockdownu. „Verme, že toto riešenie na Slovensku zaberie, samozrejme za podmienky, že tí, ktorí dostali papier, že sú negatívni, sa budú ďalej správať zodpovedne, a tí, ktorí dostali papier, že sú pozitívni, zostanú v domácej karanténe aj s celou rodinou.“ Minister zdravotníctva Marek Krajčí ďakoval zdravotníkom za prácu v ťažkých podmienach. ,,Skláňam sa pred nimi," povedal. 

V sobotu otestovali 2,5 milióna ľudí, z toho 25.850 bolo infekčných
Neprehliadnite

Bilancia Matovičovho testovania: kúpili sme si 10 dní za 100 miliónov

Premiér varoval, že negatívne otestovaní stále môžu byť v skutočnosti pozitívni. Antigénové testy podľa neho môžu odhaliť približne polovicu pozitívnych. ,,Vírus je rovnako silný stále," hovorí Matovič a apeluje na to, aby ľudia neoslavovali negatívny test predčasne.