Sťahovať sa budú musieť ľudia s príjmami vo výške šesťnásobku súčasného nájmu, uviedol vo svojom internetovom vydaní švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung.

Podľa denníka napočítala mestská správa ku koncu roka 2014 vo svojich sociálnych bytoch 132 milionárov. Situáciu paradoxne zapríčinila prísna sociálna politika Zürichu.

Od roku 2011 musí byť z nariadenia radnice vyhradených 33 percent všetkých novo postavených bytov pre regulovaný nájom. Za šesť rokov tak v meste so 400-tisíc obyvateľmi pribudlo ďalších 9-tisíc takýchto bytov.

Mestská rada teraz rozhodla, že nájomník nebude môcť v čase, keď sa do sociálneho bytu nasťahuje, zarábať viac než štvornásobok nájmu a počet obývaných miestností bude zodpovedať počtu osôb.

Každé dva roky sa nájomník podrobí kontrole, plat mu môže rásť, nesmie ale prekročiť šesťnásobok výšky nájmu.

Existujúci nájomníci, ktorí zarábajú viac než 230-tisíc frankov ročne, budú vysťahovaní bez nároku na náhradné bývanie. Týkať sa to bude 190 osôb. Ostatným tiež príliš bohatým nájomníkom, ale pod touto hranicou, švajčiarske mesto ponúkne dve „dôstojné“ alternatívy na bývanie, uzatvára švajčiarsky denník.