V centre Atén v nedeľu najmenej desať bankomatov nemalo žiadne peniaze, a Gréci, rovnako ako zahraniční turisti, prehľadávali ulice, aby našli automat, ktorý im ešte vydá hotovosť.

„Vyskúšala som veľa bankomatov - päť, šesť, osem, desať - neviem presne koľko,“ dodala Vula po tom, čo sa jej nepodarilo vyžmýkať peniaze z ďalšieho bankomatu. „Som nervózna, smutná a nahnevaná na vládu. Nenávidím ich! Zatiahli Grécko do veľmi nebezpečného dobrodružstva.“

Pri jednom z aténskych bankomatov sa vytvoril rad viac ako stovky ľudí, ktorý sa kľukatil po ulici. „Máme strach, čo bude, keď banky neotvoria. Potrebujeme peniaze na nájom a denné výdavky,“ uviedla jedna zo žien čakajúca v rade. „Z tejto situácie máme veľké obavy. Musíme sa o seba postarať. Už posledné mesiace boli veľmi čudné, ale nič podobné, ako sa deje teraz, sa ešte nestalo,“ dodala.

Podľa gréckeho anonymného bankového zdroja má v súčasnosti len 40 percent bankomatov v krajine ešte bankovky - čisto preto, že v nich banky nestačia dostatočne rýchlo dopĺňať peniaze.

Zatiaľ čo sa jedni snažili vybrať peniaze, ďalší Gréci vyrazili na pláže, do kaviarní a kostolov, ako je v nedeľu zvykom. Ale nálada bola dosť pochmúrna.

„Všetci sú veľmi smutní, nahnevaní a v depresii,“ povedala 42-ročná Anna Apostolopulosová usrkávajúc si kávu na záhradke pred luxusnou kaviarňou Balux v letovisku Glyfada vzdialenom asi pol hodiny od Atén. „Vládu tvoria príšerní vyjednávači. A premiér je nesmierne nezodpovedný,“ dodala.

Napriek tomu si Gréci ani vzniknutou krízou nenechali úplne pokaziť víkend a všetky lehátka na pláži boli v nedeľu obsadené. „V sobotu som na pláž vôbec nechcela ísť,“ povedala A. Apostolopulosová. „Celý deň som sa pozerala na televíziu a bola som úplne na dne. Ale sľúbila som synovi, že v nedeľu pôjdeme, a tak sme išli.“

Laboratórna chemička Joanna Avajanosová je znepokojená rečami o tom, že by sa krajina mohla vrátiť k svojej pôvodnej mene - drachme. Aj ona sa pokúsila vybrať si peniaze z bankomatu, ale na obrazovke sa objavila správa, že to nie je možné. „V supermarkete som nemohla zaplatiť kartou. To vo mne vyvolalo podozrenie, vôbec netuším, čo sa to deje,“ dodala.

Mnohí Gréci sú rozhorčenie tiež preto, že počas šiestich posledných rokov sa museli vysporiadať s ekonomickým prepadom a bolestnými úspornými opatreniami, ktoré požadovali veritelia.

Bývalá zdravotná sestra, ktorá je teraz v dôchodku, sa sťažuje, že sa vládne šetrenie čím ďalej tým viac zakusuje do jej dôchodku. „Už sme zažili veľa ťažkých časov,“ uviedla 76-ročná žena, ktorá sa predstavila len priezviskom Fotinisová.

„Peňazí, čo mi vláda dáva, je každý mesiac menej. Gréci chcú mať dobrý život, chcú pracovať ... máme tu príliš veľa mužov a žien bez práce. A to nie je správne,“ dodala.

Brusel schválil kapitálové kontroly

Európska komisia v pondelok Grécku schválila zavedenie kapitálových kontrol. Stabilita finančného a bankového systému je pre Grécko v súčasných podmienkach záležitosťou prvoradého verejného významu a zavedenie dočasných obmedzení kapitálových tokov sa preto zdá byť opodstatneným, uviedol vo vyhlásení eurokomisár pre finančnú stabilitu, finančné služby a kapitálové trhy Jonathan Hill.

V záujme gréckej ekonomiky, eurozóny, ako aj spoločného európskeho trhu však je, aby sa slobodný pohyb kapitálu obnovil tak skoro, ako to len bude možné, dodal komisár.

Grécko v nedeľu zatvorilo banky a zaviedlo kontroly pohybu kapitálu. Po krachu rozhovorov o riešení gréckej dlhovej krízy je finančný systém krajiny pod veľkým tlakom.

Na rozhodnutie Atén usporiadať referendum o najnovších návrhoch, ktorými veritelia podmieňujú vyplatenie zadržiavanej finančnej pomoci, totiž Gréci zareagovali výrazným výberom vkladov z bánk. Banky a akciový trh zostanú zatvorené celý týždeň. Výbery z bankomatov, ktoré začnú opäť fungovať v utorok, sú obmedzené na 60 eur denne.