Veliteľ 36. samostatnej námornej brigády ukrajinských ozbrojených síl Serhij Volyna, ukrytý s ďalšími bojovníkmi v oceliarňach Azovstaľ v Mariupole, osobne požiadal amerického podnikateľa Elona Muska, aby im pomohol bezpečne opustiť toto juhoukrajinské mesto obliehané ruskými silami. Informovala o tom vo štvrtok stanica BBC.

Pomoc s evakuáciou

Volyna vo svojom príspevku na Twitteri napísal: „Ľudia hovoria, že pochádzate z inej planéty, aby ste naučili ľudí veriť v nemožné. Naše planéty sú vedľa seba a žijem tam, kde je takmer nemožné prežiť. Pomôžte nám dostať sa z Azovstaľu do sprostredkovateľskej krajiny. Ak nie vy, tak kto? Poraďte mi."

V samostatnom príspevku na Facebooku Volyna označil Muska za „superčloveka“ a požiadal ho o pomoc s evakuáciou do „tretej krajiny“.

Poslední obrancovia

BBC pripomína, že stovky príslušníkov ukrajinskej námornej pechoty - vrátane bojovníkov pluku Azov, príslušníkov Národnej gardy a pohraničníkov - sú poslednými obrancami, ktorí sa ukrývajú v podzemných bunkroch Azovstaľu pred ťažkým ruským bombardovaním.

Musk sa zatiaľ k prosbe veliteľa námornej brigády nevyjadril, poznamenala BBC. Dodala, že všetky pokusy o evakuáciu ukrajinských bojovníkov, z ktorých mnohí sú vážne zranení, boli dosiaľ neúspešné. Stovkám civilistov však v posledných dňoch umožnili lokalitu opustiť.

Ďalšie dôležité správy

PK 12 Augustdorf - Vojaci stoja pred tankom Leopard počas návštevy premiéra Severného Porýnia-Vestfálska Hendrika Wüsta na vojenskej základni v kasárňach poľného maršála Rommela v nemeckej obci Augustdorf v stredu 30. marca 2022. Po ruskom útoku na Ukrajine sa Nemecko rozhodlo navýšiť rozpočet pre armádu o 100 miliárd Eur. FOTO TASR/AP
  
German soldiers stand at a Leopard tank during a visit of Governor Hendrick Wuest at the army base Field Marshal Rommel Barracks in Augustdorf, Germany, Wednes
Neprehliadnite

Veliteľ ukrajinských vojakov v Azovstali žiada svetových lídrov o evakuáciu ľudí