Výsledkom je tak iba informácia, že ak aj doteraz nejaký papier od Sociálnej poisťovne dostali, „mali by ho ignorovať a v nasledujúcich dňoch očakávať novú zásielku“. To zo seba vysúkala poisťovňa v piatok, vyše 10 dní po stanovenej lehote, na svojej internetovej stránke.

Ešteže v tejto neistote poisťovňa aspoň - podľa exministra práce Jozefa Mihála v rozpore so zákonom - posunula termín pre uhradenie júlových odvodov z 10. augusta na 2. september. Ťažkosti s výpočtom odvodov poisťovňa pripisuje opakovane „nesprávnym údajom zaslaným z Finančnej správy“. Dokedy živnostníkom nové výšky odvodov pošlú, poisťovňa zatiaľ nepovedala.

J. Mihál upozorňuje, že tým, že živnostníci nedostali od poisťovne informácie o tom, koľko a či vôbec si majú platiť od júla na sociálnych odvodov, môžu prísť niektorí o dávky.

Ak totiž prestanú byť povinne poistení, no dozvedia sa to už neskoro na to, aby sa hneď od júla poistili dobrovoľne, môžu prísť o dávky, napríklad ak sú na PN-ke či sa chystajú poberať materskú.

Problémy ale nie sú len so zúčtovaním sociálnych, ale aj zdravotných odvodov. To už niekoľko rokov robia za daňovníkov zdravotné poisťovne. I tie avizujú problémy s doručenými daňovými dátami.

Vinní sčasti

Prezident Finančnej správy František Imrecze odmieta, že by problémy so zúčtovaním zdravotných a sociálnych odvodov súviseli s nefunkčnosťou nového jadrového systému daniarov, ktorý nazývajú IS FS. Ale pripúšťa, že tohtoročná výmena hlavného IT softvéru daniarov zohrala svoju úlohu. Daniari svoj hlavný softvér menili po 20 rokov, posledný pokus o výmenu na prelome rokov 2011 a 2012 skončil neúspešne a významne prispel k predčasným voľbám.

U zúčtovania odvodov a výmene dát so Sociálnou poisťovňou vidí F. Imrecze hlavný problém v tom, že poisťovňa pri rátaní nových vymeriavacích základov vychádza z dát, ktoré síce sú súčasťou daňových priznaní, no daniari nemajú podľa vlastných vyjadrení zákonný mandát ich overovať a žiadať daňovníkov o ich opravu. Ide o osobitnú prílohu, v ktorej daňovníci vypĺňajú vybrané údaje, najmä v súvislosti s uhradenými odvodmi.

Tieto údaje FS zbierala a posielala do Sociálnej poisťovne už doteraz, no kontroluje v zmysle zákona len údaje, ktoré priamo súvisia s výškou daňovej povinnosti. Nemá udajne ani legislatívny nástroj daňovníka žiadať o opravu alebo presnejšie vyplnenie dát, ktoré preposiela na účely zúčtovania odvodov,

Takto zbierané dáta, zdá sa, doteraz Sociálnej poisťovni stačili, keďže s nimi v zásade len overovala informácie, ktoré jej pri výpočte nových odvodov uvádzali samotní živnostníci. Problém nastal, keď mala tento výpočet robiť za nich už sama, čo sa deje tento rok prvýkrát.

Porušili zákon

Daniari ale tiež priznávajú, že kompletné zostavy nedodali poisťovni v zákonom stanovenej lehote. Konečným termínom mal byť 31. máj. I keď dovtedy poslali poisťovni opakovane niekoľko zostáv dát, poisťovňa za správne a kompletné označila až dáta zaslané koncom júna. Potom sa mala stať navyše chyba spôsobená ľudským faktorom, keď daniari omylom poslali nové dáta s chybami. Medzitým Sociálna poisťovňa už niektorým daňovníkom poslala nové výmery, ktoré však môžu byť chybné.

Poisťovňa v piatok na svojej internetovej stránke upozornila, že ak už SZČO dostala informáciu o novom výmere, „mali by ho ignorovať a v nasledujúcich dňoch očakávať novú zásielku“.

J. Mihál v súvislosti s terajším chaosom okolo nových vymeriavacích základov u sociálnych odvodov vidí minimálne tri porušenia zákona. Najskôr v tom, že daniari nestihli lehotu pre odoslanie kompletných podkladov Sociálnej poisťovni. Následne tá nestihla do 20. júla odoslať živnostníkom nové výšky odvodov a po tretie, svojvoľne, bez zmeny zákona posunula termín pre uhradenie júlových odvodov.

Šéf poisťovne Dušan Muňko je pritom zároveň poslancom Národnej rady za vládnu stranu Smer-SD. Už na júnovej schôdzi podľa J. Mihála musel vedieť, že daňové dáta nedošli do poisťovne načas a mohol navrhnúť oficiálne zmenu termínu platieb pre daňovníkov. „Dokonca na tejto schôdzi prednášal správu o situácii v poisťovni,“ dodáva J. Mihál. Za hlavného vinníka ale exminister spolu so stranou KDH považuje prezidenta daniarov F. Imreczeho.