Zubní lekári nebudú môcť robiť výtery z nosohltana pri celoplošnom testovaní na nový koronavírus. Ako o tom vo štvrtok TASR informovala Slovenská komora zubných lekárov (SKZL), môže za to stredajšia vyhláška Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR o rozsahu praxe v niektorých zdravotníckych povolaniach.

Väčšina nemocníc už musela zastaviť plánované zákroky na neskôr.
Neprehliadnite

MO SR stále hľadá zdravotníkov, pomáhať môžu vo svojom regióne

Považujem znenie vyhlášky za vysokú dehonestáciu povolania zubný lekár. Žiadame MZ SR o okamžitú nápravu tak, aby mohli zubní lekári, ktorí sa prihlásili, pomôcť pri celoplošnom testovaní vykonávaním výterov z nosohltana," povedal prezident komory Igor Moravčík. Komora má informácie, že sa do testovania prihlásili aj zubní lekári, tak ako to bolo už aj v testovacej fáze na Orave a v Bardejove. Podľa novovydanej vyhlášky však výtery robiť nemôžu, zatiaľ čo napríklad zdravotná sestra odber môže robiť.

Rovnako poukázala aj na to, že zubní lekári sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí študujú šesť rokov na lekárskej fakulte a svoju odbornosť si rozširujú štúdiom konkrétnych špecializácií a certifikačných činností. SKZL dodala, že zubné lekárstvo je neoddeliteľnou súčasťou komplexného poskytovania zdravotnej starostlivosti.