Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) reaguje na uvoľňovanie opatrení. Od 18. apríla ruší mimoriadny grafikon vlakovej dopravy, ktorý platil od 28. marca tohto roka. Takmer v plnom rozsahu sa vracia k cestovnému poriadku 2020/2021. Vlaky InterCity (IC) však naďalej zostávajú zrušené. Informoval o tom hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Po avizovanom pondelňajšom (19. 4.) uvoľnení opatrení očakáva ZSSK postupný nárast dopytu po vlakovej doprave. Preto dochádza k obnoveniu diaľkovej dopravy. Z pohľadu vnútroštátnej diaľkovej dopravy sú podľa Kováča všetky vlaky diaľkovej dopravy vedené podľa pôvodne plánovaného rozsahu. Výnimkou je regionálny rýchlik (RR) Bratislava - Žilina, ktorý bude vedený už od 17. apríla denne, ale aj RR medzi Banskou Bystricou a Bratislavou, ktorý bude vedený 1. septembra a od 5. septembra v nedele. RR, ktorý premáva medzi Zvolenom a Košicami, bude rovnako vedený 1. septembra a od 5. septembra v nedele. Reštauračné vozne naďalej nebudú radené.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) predstavila v utorok v Žiline prvú elektrickú jednotku Panter z dielne konzorcia českej Škoda Transportation a slovenskej ŽOS Trnava, ktorú zaradila do prevádzky. V Žiline 1. decembra 2020. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

ZSSK pridá v mimoriadnom cestovnom poriadku ďalšie vlaky

Obmedzená zostáva medzištátna doprava. Expresy (Ex) 141, 142, 144 a 145 budú vedené od 18. apríla v úseku Žilina - Čadca. Vlaky EuroNight (EN) 442 a 443 sú vedené na vnútroštátnom úseku Humenné - Žilina a späť. RR Košice - Mukačevo ostávajú zrušené aj naďalej, predpokladá sa ich zavedenie od 1. júla. Zrušené zostávajú napríklad aj RR Poprad-Tatry - Muszyna, zavedené by mohli byť od 3. júla.

„O zavedení medzištátnych vlakov v súčasnosti prebiehajú rokovania s partnerskými dopravcami. Komerčné IC vlaky Košice - Bratislava - Viedeň a Košice - Bratislava zatiaľ nebudú vedené," ozrejmil Kováč.

Všetky vlaky prímestskej dopravy sú vedené podľa pôvodne plánovaného rozsahu. Netýka sa to však vlakov na traťovom úseku Bánovce nad Ondavou - Veľké Kapušany, ktorých zrušenie bolo realizované od 7. marca 2021, či vedenia osobných vlakov 6050 - 6053 na úseku Šahy - Dudince, ktorých zrušenie bolo realizované tiež od 7. marca. Posilová doprava v oblasti Vysokých Tatier bude realizovaná o niečo neskôr, a to od 1. júla. Sezónne vlaky vedené z Medzilaboriec smer Lupkow budú rovnako vedené neskôr oproti pôvodnému plánu, a to od 2. júla. Osobné vlaky 4534 a 4535 na trati Galanta - Trnava budú vedené až od 1. septembra.