Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že zrušenie sankcií voči Rusku je kľúčovou súčasťou mierových rokovaní jeho krajiny s Ukrajinou, píše Sky News.

„V súčasnosti ruská a ukrajinská delegácia skutočne denne diskutujú prostredníctvom videokonferencie o návrhu možnej mierovej zmluvy," uviedol Lavrov v sobotu v komentári pre oficiálnu čínsku tlačovú agentúru Xinhua.

„Program rozhovorov... zahŕňa okrem iného otázky denacifikácie, uznania nových geopolitických skutočností, zrušenia sankcií či štatútu ruského jazyka," uviedol Lavrov bez bližších podrobností.

Ukrajinský vyjednávač Mychajlo Podoľak to však poprel.

Vo vyjadreniach, ktoré zverejnila kancelária prezidenta Volodymyra Zelenského Podoľak uviedol, že o  „otázke globálnych medzinárodných sankcií voči Ruskej federácii sa na rusko-ukrajinských rokovaniach zatiaľ vôbec nediskutuje".

„Je na všetkých našich partneroch, aby spolu s Ukrajinou rozhodli, aké rozhodnutia by sa mali prijať v súvislosti so sankciami a kedy by to malo byť," povedal Mychajlo Podoľak.

Ďalšie dôležité správy

JB 33 Káhira - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas spoločnej tlačovej konferencie so svojím egyptským rezortným partnerom Sámihom Šukhrím v rámci ich stretnutia v Káhire 12. apríla 2021. FOTO TASR/AP

In this photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, Russia's Foreign Minister Sergey Lavrov gestures during his and Egyptian Foreign Minister Sameh Shukry joint news conference following their talks in Cairo, Egypt, Monday, April 12, 2021. (Russian Foreign Ministry Pr
Neprehliadnite

Lavrov odmietol výzvu Ukrajiny. Tvrdí, že cieľom Kyjeva je zinscenovať ďalšiu srdcervúcu scénu