Najextrémnejšie prejavy zimnej búrky už majú podľa všetkého obyvatelia v spomínaných krajinách za sebou. Napríklad vo Francúzsku sa popoludní oranžová, teda druhá najvyššia výstraha vzťahovala len na 13 departementov, zatiaľ čo v nedeľu platilo zvýšené varovanie pred silným vetrom a povodňami v 42 oblastiach.

Spravodajská spoločnosť BBC ale informovala, že na severe Anglicka hladina rozvodnených riek stále stúpala. „Aj keď búrka Ciara postupne odchádza, neznamená to, že nás čaká pokojnejšie počasie,“ uviedol meteorológ Alex Burkill.

Meteorológovia ďalej varujú pred silným vetrom, výdatným dažďom a zimným počasím. V najbližších troch dňoch v Británii hrozia snehové búrky a námraza, v niektorých oblastiach by mohlo napadnúť až 20 centimetrov snehu. Vláda kvôli orkánu Ciara aktivovala krízový plán Bellwin, ktorý umožní úradom v najviac postihnutých miestach požiadať Londýn o pokrytie časti výdavkov na odstraňovanie následkov.

Po nedeľných výpadkoch u státisícov odberateľov britskí energetici do večera takmer kompletne obnovili dodávky elektriny. Vo Francúzsku postihli problémy na 130-tisíc domácností, pričom dnes napoludnie pretrvávali u 90-tisíc z nich. „Naše tímy sú v teréne a snažia sa situáciu vyriešiť,“ oznámil vo svojom vyhlásení prevádzkovateľ elektrickej siete Enedis.

Stovky spojov zrušených

Kvôli búrke, ktorej sa v Nemecku hovorí Sabine a v Británii Ciara, bola narušená doprava na celých Britských ostrovoch. Aerolinky prevádzkujúce lety z Británie a do nej aj dnes zrušili vyše 100 spojov. Dopravu na cestách aj železniciach zablokovali najmä popadané stromy.

Kvôli novému prípadu tohto druhu popoludní prestali jazdiť vlaky medzi Londýnom a neďalekým letiskom Stansted. Komplikácie pokračovali tiež na železniciach v Škótsku, na severovýchode Francúzska či v Normandii. Cez Lamanšský prieliv po nedeľnom výpadku opäť začali jazdiť trajekty, isté problémy ale stále neboli vylúčené.

Končiacu búrku sprevádzali prívalové dažde a vietor o sile podobný hurikánu. Nárazy o sile 150 kilometrov za hodinu napríklad zaznamenali v dedine Aberdaron vo Walese. Agentúra AP napísala, že v Británii miestami spadlo za 24 hodín toľko zrážok ako inokedy za mesiac a pol. Severné pobrežie Francúzska bičovali aj šesťmetrové vlny.

V Belgicku v noci na dnes rýchlosť vetra v nárazoch presahovala rýchlosť 120 kilometrov za hodinu, čo je podľa miestnych meteorológov najviac za posledných niekoľko rokov. Na niektorých miestach kvôli popadaným stromom naberali veľké meškanie vlaky, v Bruseli v nedeľu večer a dnes ráno nejazdila časť mestskej dopravy.

V belgickej metropole mali hasiči v noci takmer 800 výjazdov. Museli sa vysporiadať so siedmimi desiatkami popadaných stromov a množstvom zničených prístreškov či častí budov. Zdravotníci ošetrili niekoľko desiatok ľahších zranení, žiadne vážnejšie nie sú hlásená.

Výstraha pred silným vetrom platí v Belgicku aj pre dnešok, hoci jeho nárazy proti noci mierne poľavili a obloha nad metropolou sa vyjasnila.

Najmenej päť životov

Najmenej päť mŕtvych si doposiaľ vyžiadal mohutný orkán sprevádzaný silným vetrom a lejakmi, ktorý od soboty prechádza Európou. Živel značne skomplikoval dopravu a spôsobil materiálne škody. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Dve ženy, matka s dcérou, zomreli v poľskom horskom stredisku v obci Tatranská Bukovina pri hraniciach so Slovenskom. Víchrica strhla strechu z budovy požičovne lyží. Strecha zasiahla skupinu ľudí stojacich pri lyžiarskom vleku, uviedla polícia. Pri incidente utrpeli zranenia ďalší dvaja ľudia.

Na jazere Fegen vo Švédsku sa utopil muž, ktorého loď sa prevrátila. Druhý pasažier z lode je stále nezvestný.
Spravodajská televízia Sky News v pondelok informovala, že v Británii zomrel v nedeľu v dôsledku víchrice 58-ročný muž po tom, čo sa na jeho auto idúce po ceste zvalil strom.

Podobný prípad sa odohral aj v severnom Slovinsku, kde zavalil strom auto a zabil jedného človeka.