Čínski vojaci odcestujú do Ruska, aby sa zúčastnili na spoločných vojenských cvičeniach pod vedením hostiteľskej krajiny. Nebude chýbať ani India, Bielorusko, Mongolsko, Tadžikistan a ďalšie krajiny, uviedlo v stredu čínske ministerstvo obrany, informuje agentúra Reuters.

Účasť Číny na spoločných cvičeniach „nesúvisí so súčasnou medzinárodnou a regionálnou situáciou", uviedlo ministerstvo vo vyhlásení, ktoré cituje Reuters.

Minulý mesiac Moskva oznámila, že plánuje uskutočniť cvičenia „Vostok" (Východ) od 30. augusta do 5. septembra, a to aj v čase, keď vedie finančne nákladnú vojnu na Ukrajine. Vtedy uviedlo, že sa na nich zúčastnia niektoré zahraničné sily, pričom ich nemenovalo. Posledné takéto cvičenia sa uskutočnili v roku 2018, keď sa na nich prvýkrát zúčastnila Čína.

Čínske ministerstvo obrany uviedlo, že jeho účasť na cvičeniach je súčasťou bilaterálnej dohody o spolupráci s Ruskom.

„Cieľom je prehĺbiť praktickú a priateľskú spoluprácu s armádami zúčastnených krajín, zvýšiť úroveň strategickej spolupráce medzi zúčastnenými stranami a posilniť schopnosť reagovať na rôzne bezpečnostné hrozby," uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Za vlády čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a jeho ruského náprotivka Vladimira Putina sa Peking a Moskva čoraz viac zbližujú, konštatuje Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Heat wave in Chinaâs Guangzhou
Neprehliadnite

Amerika exportuje infláciu, Čína defláciu. Jedna z dvoch najväčších ekonomík sveta robí chybu