Minulý týždeň prišli v dôsledku útoku žraloka pri egyptskom pobreží Červeného mora o život dve ženy. Obe predátor napadol južne od letoviska Hurgada. Či išlo o toho istého žraloka, zatiaľ nie je známe.

Väčšina sa správa obozretne

Podľa šéfa Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Romana Berkesa zatiaľ slovenskí turisti dovolenky do Egypta nerušia.

„Ľudia, ktorí cestujú do Egypta, vedia, že takéto riziko hrozí a väčšina z nich sa správa obozretne,“ uviedol pre Markízu.

Berkes turistov vyzval, aby sa vyhýbali plávaniu v skorých ranných alebo v podvečerných hodinách.

„Máme skúsenosti, že sa nám klienti sťažujú na to, že plavčíci volajú ľudí o štvrtej alebo piatej poobede von z mora. Toto je jeden z dôvodov,“ spresnil.

Príčinou môže byť aj miestny sviatok

Berkes tiež doplnil, že po príčinách útokov žraloka sa pátra a známe sú aj isté indície. Jednou z možností podľa neho môže byť aj potopená loď s viac ako 15-tisíc ovcami na palube. „Prevážala ich zo Sudánu do Saudskej Arábie. Ale nevieme, či táto nehoda mohla zapríčiniť takéto správanie predátorov," vyjadril sa.

Za ďalšiu možnosť považuje aj egyptský sviatok. „Druhého júla mali v Egypte veľký Sviatok obetovania. Každá rodina obetuje zviera, z ktorého si dve tretiny nechá a zvyšnú daruje a hodí do mora. Ťažko povedať, či aj toto zapríčinilo príchod žralokov. Jednoducho, vždy príde k takémuto vyprovokovanému správaniu,“ skonštatoval v Teleráne.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke hraničná preberacia stanica plynovodu neďaleko slovensko-poľskej štátnej hranici pri obci Výrava v okrese Medzilaborce v piatok 27. mája 2022. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Izrael bude dodávať skvapalnený plyn do EÚ cez Egypt