Celkové náklady zdravotných poisťovní (ZP) na liečbu pacientov s ochorením Covid-19 sa od začiatku pandémie vyšplhali na sumu vo výške viac ako 58,9 milióna eur. Vyplýva to z údajov, ktoré poskytli TASR.

Náklady na hospitalizovaných pacientov s novým koronavírusom sa vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) pohybovali od 2 276 eur a viac. „Náklady na liečbu pacientov s ochorením Covid-19 sú individuálne v závislosti od zdravotného stavu, typu a dĺžky liečby. Priemerné náklady na liečbu pacienta s týmto ochorením sú 122 eur," povedal hovorca štátnej ZP Matej Neumann.

Najdrahšia liečba poistenca VšZP s ochorením Covid-19 stála viac ako 120-tisíc eur. Vo vekovej skupine 60- až 80-ročných pacientov štátna ZP za liečbu uhradila viac ako 21 miliónov eur. Celkové náklady na liečbu ochorenia Covid-19 dosiahli viac ako 40,2 miliónov eur.

Na snímke oddelenie pre dlhodobo chorých Univerzitnej nemocnice - Nemocnice svätého Michala Košice, ktoré prešlo rozsiahlou rekonštrukciou. V Košiciach 29. apríla 2021. FOTO TASR - Roman Hance
Neprehliadnite

Od piatka bude možné navštevovať pacientov v nemocniciach

Náklady súkromnej ZP Dôvera za všetkých poistencov, ktorí mali od roku 2020 do súčasnosti vykázané diagnózy súvisiace s novým koronavírusom vrátane hospitalizovaných poistencov, ktorých bolo približne 177-tisíc, dosiahli 12 miliónov eur. Náklady na jedného takéhoto poistenca sa pohybovali v sume 68 eur. Priemer nákladov na jedného hospitalizovaného poistenca, ktorý mal počas hospitalizácie ochorenie Covid-19, pričom toto ochorenie mohlo aj nemuselo byť príčinou hospitalizácie, dosiahli 16 13 eur.

Ako uviedol PR špecialista súkromnej ZP Matej Štepianský, najvyšší náklad bol u 75-ročnej poistenkyne vo výške takmer 73-tisíc eur.

Všetky poisťovne evidovali vyššie náklady

Hovorkyňa Union ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová priblížila, že od apríla minulého roka do marca tohto roka evidovali 2 369 hospitalizovaných poistencov s ochorením Covid-19, pričom celkové náklady na tieto hospitalizácie boli 5 694 103 eur. Priemerné náklady na hospitalizáciu s týmto ochorením boli teda 2 404 eur.

Náklady na zdravotnú starostlivosť o pacientov s týmto ochorením boli vo výške viac ako jedného milióna eur. Union ZP eviduje 60 672 poistencov, ktorí majú vykázanú diagnózu spojenú s novým koronavírusom.

Priemerné náklady na liečbu jedného pacienta sú 110,67 eur, treba však povedať, že priemer ťahá výrazne dole veľký počet ľudí, ktorí mali napríklad predpísaný jeden aspirín s cenou do eura a ochorenie doma vyležali. Najvyššia suma, ktorú sme zaplatili za liečbu pacienta s ochorením Covid-19, bola 60 498,13 eura,“ informovala. Dodala, že spolu s hospitalizáciami Union ZP hovorí o sume 6 714 152 eur, ktorú zaplatili v súvislosti s novým koronavírusom.