Krajina sa pripojila k stále širšiemu zoznamu štátov, akými sú Mexiko alebo Veľká Británia, ktoré usilujú o zníženie počtu obéznych ľudí tým, že sa snažia obmedziť spotrebu limonád s vysokým obsahom cukru. Daň, ktorú oznámil minister financií Pravin Gordhan vo februári, by mala začať platiť od apríla budúceho roka.

Cena alkoholu rastie a pije sa stále

Jej cieľom je nielen prinútiť obyvateľstvo vzdať sa nezdravých návykov, ale taktiež znížiť počet ochorení spojených s obezitou. „Obezita spôsobená nadmernou konzumáciou cukru je celosvetový problém a v posledných 30 rokoch v Juhoafrickej republike len narastal. Obezita zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky a rakoviny,“ odôvodňoval minister daň.

Na johannesburskom predmestí Zandspruit si 30-ročný poisťovací agent Thulani Masango z novej dane robí posmešky. „Všetci vedia, že cukor môže vyvolať cukrovku a obezitu, ale bez limonády sa žiť nedá,“ vyhlasuje a dodáva, že limonády sú veľmi lacné.

"Cena mäsa vzrástla, ale barbecue sa robí ďalej. Cena alkoholu rastie prakticky každý rok a stále sa pije. S cukrom to bude rovnaké. To sa nedá kontrolovať,“ tvrdí ďalej.

Juhoafrická endokrinologička Tess van der Merweová takisto neskrýva skepticizmus. Tento problém je pandemický. Ako vysvetľuje, približne 15 percent Juhoafričanov trpí morbídnou obezitou, čo znamená, že ich index telesnej hmotnosti (BMI), ktorý sa vypočítava pomerom medzi váhou a výškou, je vyšší ako 40. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je osoba považovaná za obéznu, keď BMI prekročí 30. Pri ideálnej váhe sa BMI pohybuje od 18,5 do 25.

„Neverím, že daň epidémiu obezity zastaví, pokiaľ nebude sprevádzaná stratégiou prevencie. Dane napríklad neobmedzili spotrebu alkoholu ani cigariet,“ konštatuje endokrinologička.

Diskriminačná daň

Podľa januárovej štúdie WHO sa obezita detí v rozvojových krajinách stala „explozívnym strašiakom“. Počet detí mladších ako päť rokov s nadváhou či obezitou sa v rokoch 1990 až 2014 zdvojnásobil, a to z 5,4 na 10,3 milióna. WHO pred desiatimi rokmi vyhlásila obezitu za ochorenie, ale ľudia ju stále nepovažujú za smrteľnú chorobu.

Minister P. Gordhan ešte neoznámil, ako vysoká daň bude, ale podľa štúdie vedeckého časopisu Plos One z roku 2014 by 20-percentná daň na sladené nápoje znížila v Juhoafrickej republike obezitu u žien o 2,4 percenta a u mužov o 3,8 percenta.

Výrobcovia limonád v krajine sa proti tomuto opatreniu búria. „Daň na jednu skupinu výrobkov je diskriminačná,“ hovorí generálna riaditeľka asociácie výrobcov nápojov v JAR Mapule Ncanywaová. „Nemyslíme si, že to bude mať žiaduci efekt na zníženie nadmernej spotreby cukru a obezity, ale určite to bude mať dopad na znižovanie počtu pracovných miest,“ uvádza.

Nočný strážnik Thomas Sithole, ktorý pije kávu a sladené nápoje, aby sa udržal v bdelosti, sa obáva, že daň pre neho bude katastrofálna. „Sú veci, ktoré môžu zdaniť, ale nie cukor. Cukor všetci potrebujú,“ hovorí.